Ker podizvajalci, kot pravijo, niso bili slišani v Sloveniji, pravico iščejo pri evropskih institucijah. Foto: BoBo
Ker podizvajalci, kot pravijo, niso bili slišani v Sloveniji, pravico iščejo pri evropskih institucijah. Foto: BoBo

"To je zadnja ponudba vladi, da ustanovi strokovno komisijo, da se usedemo in pogledamo vsak primer posebej," je na novinarski konferenci povedal zastopnik društva podizvajalcev Mirko Požar. Sicer bodo v Bruselj poslali poročilo in v najslabšem primeru se bo zgodilo, da se bo ustavil pritok kohezijskih sredstev, je pojasnil in dodal, da če do "nečrpanja sredstev pride, to ni uspeh, ampak neuspeh". Vendar je, kot zatrjujejo podizvajalci, situacija resna, nihče nič ne naredi, zato druge izbire nimajo.

Požar je sicer poudaril, da postopki potekajo tudi na slovenskih sodiščih, vendar so prepočasni in trajajo predolgo, v tem času pa bodo podizvajalci propadli.

"Gre za zadevo, ki je lahko rešena v treh dneh," je dejal Velimir Begič, ki je prepričan, da gre za tekoče posle, ki bi jih vlada lahko opravila navkljub omejenim možnostim delovanja.

Terjatve v višini devet milijonov evrov
Podizvajalci so v prijavo med drugim zapisali, da prijavljajo vrsto nepravilnosti, ki "kažejo na sum goljufije oz. zlorabo sredstev in ravnanje vlade (v odhajanju) ter slovenskih državnih organov in institucij, odgovornih za upravljanje in nadzor sredstev v nasprotju z načeli in cilji kohezijske politike".

"Trideset gradbenih in projektnih podjetij, ki smo v letih 2007-2010 projektirali in gradili slovenski avtocestni križ, imamo za opravljena dela in vgrajeni material približno devet milijonov potrjenih in neporavnanih terjatev do Darsa," so zapisali in navedli še, da je bilo v proračun sicer do sredine leta 2010 povrnjenih 155,2 milijona evrov kohezijskih sredstev.

Vlada podizvajalcem ponuja arbitražo
Podizvajalci namreč od Darsa zahtevajo denar za dela, ki so jih opravili na prekmurski, dolenjski in primorski avtocesti. Svoje zahteve so že izkazali s protestnim shodom pred ministrstvom in Darsom, izvajali pa so tudi protestne vožnje po avtocesti, saj so želeli opozoriti, da ni več časa za vladno igro sprenevedanja in odlašanja, saj so njihova podjetja na robu propada.

Vlada je podizvajalcem za razrešitev težav predlagala arbitražo, vendar podizvajalci vanjo ne verjamejo. "Nasprotna stran do zdaj ni upoštevala niti pogodbenih določil in zakonodaje niti strokovnih mnenj niti stališč vlade. V našem primeru bi arbitraža tako služila kvečjemu kot orodje za nadaljnje zavlačevanje in izogibanje plačilu podizvajalcev," menijo v društvu podizvajalcev.

AUKN pričakuje čimprejšnjo razrešitev spora z arbitražo
Vodstvo Agencije za upravljanje kapitalskih naložb države je v okviru rednega četrtletnega sestanka s predstavniki Darsa ponovilo, da so tako Darsu kot Društvu podizvajalcev predlagali, "naj čim prej pristopita k alternativnemu reševanju sporov z arbitražo, ki je hitrejša in cenejša oblika razreševanja spora kot pred sodiščem". V AUKN-ju pričakujejo, da bosta obe strani privolili v arbitražno reševanje spora in posledično čimprejšnji začetek aktivnega razreševanja sporov.