Foto:
Foto:

Kot je v petek na novinarski konferenci povedal predstavnik STO-ja Keith Rockwell, so pogajalci začeli pripravljati nov predlog, naravnan k zmanjševanju razlik med bogatimi in revnimi državami.

Delegati držav članic bodo ta predlog, ki naj bi bil osnova za prihodnja pogajanja, predvidoma sprejeli danes. V vsakem primeru naj bi pripravili načrt za nadaljnje pogovore v okviru pred dvema letoma začetega kroga pogajanj v Dohi, ki naj bi ga sklenili do 1. januarja 2005.

Zapletena pogajanja
Tudi na ostalih področjih pogajanja niso bila lahka. Pogovori delegatov članic WTO-ja, ali vključiti štiri nova področja v sedanji krog pogajanj, so tako obstali skoraj na mrtvi točki. Ta področja se nanašajo na določanje mednarodnih pravil o investiranju multinacionalk, na politiko konkurenčnosti in povečanje jasnosti vladnih pogodb ter na poenostavitev postopkov v zvezi s čezmejnim prometom.

ZDA so pripravljene znižati subvencije kmetom, če bodo revne države na drugi strani odprle svoje trge, pri čemer ameriški delegati zanikajo, da bi pritiskali na revne države. Evropski komisar za kmetijstvo Franz Fischler pa je dejal, da bodo pogajanja zelo težko dosegla napredek, če tudi države v razvoju ne bodo bolj fleksibilne.

Afriške države se pritožujejo nad podporami za bombaž, ki jih imajo v bogatih državah, zlasti v ZDA. Delegati EU-ja so sicer v petek dejali, da bodo članicam EU-ja še v tem mesecu predlagali, da ukinejo podpore za bombaž. Prav zaradi tega, tako Rockwell, se vedno bolj utrjuje upanje, da bo v prihodnji pogodbi vključen tudi dogovor o bombažu.

Slovenska delegacija s predstavniki SČG-ja in Hrvaške
Ministrica za gospodarstvo Tea Petrin se je v okviru ministrske konference v Cancunu, kjer vodi 12-člansko slovensko vladno-parlamentarno delegacijo, na dvostranskem srečanju sestala s predstavniki Srbije in Črne gore (SČG). Z gospodarskim ministrom SČG-ja Brankom Lukovcem se je pogovarjala o podpori sodelovanju in vstopanju SČG-ja v EU ter WTO. Parlamentarni del slovenske delegacije se je poleg tega sestal s hrvaškim ministrom za evropske integracije Nevenom Mimico, s katerim so obravnavali trenutno stanje v meddržavnih odnosih in možno sodelovanje obeh držav v jadransko-jonski pobudi glede zaščite morskega okolja in ribjih jat, so sporočili z ministrstva za gospodarstvo.