V nekaterih evropskih državah, ki so ostale brez ruskega plina, so že začeli  omejevati porabo odjemalcev v industriji. Foto: EPA
V nekaterih evropskih državah, ki so ostale brez ruskega plina, so že začeli omejevati porabo odjemalcev v industriji. Foto: EPA
Zaradi plinskega spora je med bolj prizadetimi državami tudi BiH in prebivalci Sarajeva so se mrzlično odpravili po nakupih drv in premoga. Foto: EPA
Posredovanje Bruslja ni uspelo

Prvi mož ruskega plinskega monopolista Gazprom Aleksej Miller in vodja ukrajinskega državnega energetskega podjetja Naftogaz Oleh Dubjna sta se skušala s predstavniki Evropske unije dogovoriti o napotitvi evropske misije, ki bi nadzorovala pošiljanje ruskega plina čez ukrajinsko ozemlje. Pogovori niso obrodili sadov, nadaljnja pogajanja so bila odpovedana, prav tako pa ni nobenih znakov o neposrednih pogajanjih med rusko in ukrajinsko stranjo.

Miller in Dubjna sta se prvič po izbruhu najnovejšega spora in še pred odhodom v Bruselj ponoči srečala v Moskvi, a nista dosegla nobenega dogovora. Potem ko se je z obema vodilnima možema srečal še predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso, so bili vsi nadaljnji pogovori odpovedani.

Bruselj zahteval odgovore, a jih ni dobil
Potem ko so zaradi spora med Rusijo in Ukrajino nekatere članice EU-ja ostale popolnoma brez ruskega plina ali pa so bile pošiljke drastično zmanjšane, je Bruselj od sprtih strani zahteval jasne odgovore glede zapleta in spoštovanje dogovorov o dobavi in tranzitu ruskega plina. Predsednik Evropske komisije Jose Manule Barroso je Moskvo in Kijev celo obtožil, da Evropo držita za talca.

Gazprom je v sredo popolnoma ustavil pošiljanje plina Evropi po plinovodih, ki potekajo po ukrajinskem ozemlju, potem ko je Moskva obtožila Kijev kraje plina, namenjenega drugim evropskim uporabnikom. To ukrajinske oblasti odločno zanikajo in trdijo, da je Rusija ustavila pretok plina, zato da bi očrnila Ukrajino. Komu gre za verjeti v sporu, naj bi potrdili evropski nadzorniki, če se bodo na srečanju v Bruslju dogovorili o njihovi napotitivi na rusko-ukrajinsko mejo.

Medvedjev: Plačati morate polno ceno
O sporu sta se v sredo zvečer po telefonu pogovarjala ruski predsednik Dmitrij Medvedjev in ukrajinski voditelj Viktor Juščenko, pri čemer je Medvedjev obtožil Kijev, da se je zaradi notranjepolitičnih razprtij zapletla v plinski spor z Moskvo. Ruski predsednik je ukrajinskemu predsedniku jasno povedal, da bodo morali v prihodnje plačati polno tržno ceno za plin. Ukrajina je po razpadu Sovjetske zveze dolgo let uživala znižano ceno za ruski plin.

Čeprav je Gazprom povečal pretok plina proti Evropi čez Turčijo in Belorusijo, pa to še vseeno ni dovolj, saj je dobava zmanjšana na skoraj polovico običajne in nekatere evropske države so se zaradi popolne ustavitve dobave ruskega plina znašle v velikih teževah, ki jih za zdaj rešujejo s črpanjem plina iz zalog, tiste, ki te možnosti nimajo, pa so preklopile na druge vire energije.

G. V./B. T.

Posredovanje Bruslja ni uspelo