Na težavne razmere so prašičerejci opozorili tudi ministrico za gospodarstvo Darjo Radić. Foto: EPA
Na težavne razmere so prašičerejci opozorili tudi ministrico za gospodarstvo Darjo Radić. Foto: EPA
Slovenska prašičereja pred razpadom

Za kilogram žive teže prašiča trenutno dobijo evro in deset centov, kar je po njihovih besedah vsaj 40 centov premalo, da bi pokrili vse stroške. Številni pomurski rejci, ki v Pomurju vzredijo več kot 60 odstotkov vseh svinj v Sloveniji, so na robu preživetja. Še leta 2006 je bilo prašičev 409.000, lani pa le še okoli 250.000. Stopnja samooskrbe pa je padla na skrb vzbujajočih 30 odstotkov, je za TV Slovenija poročal Bojan Peček. Na težavne razmere so prašičerejci opozorili tudi ministrico za gospodarstvo Darjo Radić.

Predsednik Zveze združenj prašičerejcev Slovenije Vekoslav Černel je dejal, da pri prašičereji ni nobenih subvencij. "Mi moramo preživeti z enim evrom žive reje prašiča in nas nihče ne vpraša, ali lahko - enostavno se ne da."

Preživeti ni mogoče niti z govedorejo ali perutninarstvom, saj v prehranski verigi preveč poberejo predelovalna podjetja in trgovci, kmetom pa ostanejo drobtinice. Zato se kmetje pridružujejo ideji kmetijskega ministra Dejana Židana, da bi zakonsko zagotovili pravičnejšo delitev stroškov.

Na žalost je prašičerejsko krizo še poglobila dioksinska afera, saj je povzročila, da so cene svinjine padle še za dodatnih 20 centov. Černel zato poziva, naj potrošniki kupujejo slovensko hrano, saj je najbolj nadzorovana v Evropi.

Slovenska prašičereja pred razpadom