![Petkov porast delnic ameriških družb je bil najvišji v zadnjih treh tednih. V ospredju je bilo podjetje Research in Motion, ki je poskočilo za več kot deset odstotkov. Foto: EPA](https://img.rtvcdn.si/upload/Gospodarstvo/wall1.jpg)
![](https://img.rtvcdn.si/upload/Gospodarstvo/borza1_2.jpg)
Delniški indeks Dow Jones (13.450 točk) se je zvišal za 1,5 odstotka, Nasdaq (2.692) zaradi dobrih novic o dobičku podjetja Research in Motion (proizvajalca BlackBerryja) za 1,9. Bančnim delnicam je pomagalo pisanje Wall Street Journala, da naj bi vlagatelji iz Singapurja vložili pet milijard dolarjev v investicijsko banko Merrill Lynch. Za bančni sektor, prizadet zaradi kreditne krize, se zanima tudi Savdska Arabija. Očitno so tujci presodili, da je zdaj prava priložnost za vstop.
Veselo kupujemo, a po višjih cenah ...
Veseli tudi podatek, da so Američani novembra veliko zapravljali, kar je znak, da jih nepremičninska kriza le ni tako hudo prizadela. Na mesečni ravni je poraba porasla celo najbolj v zadnjih dveh letih, za 1,1 odstotka. Žal so hkrati rasle tudi cene. Osnovna inflacija (brez upoštevanja cen hrane in goriv) zdaj na letni ravni znaša 2,2 odstotka, tako da je "ušla" iz območja med enim in dvema odstotkoma, ki po besedah Feda velja za najbolj zaželeno.
Evropa na tedenski ravni v minusu
Na tedenski ravni je Dow Jones pridobil 0,8, Nasdaq 2,1 odstotka, medtem ko je vseevropski delniški indeks FTSEurofirst 300 (1.507 točk) zdrsnil za 0,6 odstotka. Negativnega evropskega "izkoristka" ni mogel preprečiti niti več kot enoodstotni petkov porast, ko so vlagatelji kupovali zlasti tehnološke, rudarske, bančne in energetske delnice. Nokia in Ericcson sta se podražila za štiri odstotke. Frankfurtski indeks DAX je spet nad 8.000 točkami.
Veliko zanimanja za Fedovo dražbo
Medtem centralne banke še naprej pomagajo blažiti posledice kreditne krize. Ameriške zvezne rezerve so na petkovi dražbi poslovnim bankam ponudile 20 milijard dolarjev po obrestni meri 4,67 odstotka. Povpraševanje je za trikrat preseglo ponudbo. Naslednji daržbi bosta na začetku januarja. Cena ameriške lahke nafte je na koncu tedna presegla 92 dolarjev za sod, medtem ko je zlato končalo pri 812 dolarjih za unčo. Vrednost evra je 1,436 dolarja.
T. O.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje