![Največje centralne banke sveta naj bi v četrtek in petek finančnemu sektorju namenila injekcijo, vredno vsaj 323 milijard dolarjev. Vsekakor je dobro, da so centralne banke na preži in pripravljene posredovati, po drugi strani pa to kaže na resne težave trga hipotekarnih kreditov. Foto: EPA](https://img.rtvcdn.si/upload/Svet/odbor.jpg)
![](https://img.rtvcdn.si/upload/Gospodarstvo/vw_1.jpg)
Nazadnje je to v petek z 38 milijardami dolarjev storil še ameriški Fed, ki je hkrati obljubil, da bo zagotavljal zadostno likvidnost. Takega besednjaka ni bilo slišati od 11. septembra! Delniški indeks Dow Jones (13.239 točk) je bil v petek že v krepkem minusu, ob koncu pa je izguba znašala le 0,23 odstotka. Širši indeks S&P se je celo rešil "rdečega objema". Na tedenski ravni je Dow Jones kljub četrtkovemu polomu (-2,83 odstotka) pridobil 0,4 odstotka.
BNP Paribas izbila sodu dno
Zadnji teden na svetovnih borzah res ni bil za tiste s slabim želodcem. Začetek je sicer obetal veliko. V ZDA so se v sredo veselili tretjega zaporednega plusa, saj so vlagatelji ugotavljali, da so poslovni rezultati številnih podjetij dobri, gospodarska rast pa naj ne bi bila ogrožena. V četrtek je počilo. BNP Paribas je sporočila, da iz treh hedge skladov izplačila niso mogoča, podobno alarmantne novice pa so sporočale še nekatere druge banke. Na delniških trgih je bilo opaziti nekaj panike, nikakor pa ne zloma, saj so pomembni delniški indeksi še vedno nekaj odstotkov nad vrednostmi z začetka leta.
Se splača izkoristiti desetodstotni popravek?
Če se je ozračje v New Yorku ob koncu petkovega trgovanja popravilo, pa to ne moremo trditi za evropske borze. Vseevropski delniški indeks FTSEurofirst 300 (1.479 točk) se je znižal za 3,04 odstotka, kar je največji enodnevni padec po maju 2003, hkrati pa to pomeni, da so evropske borze v povprečju že skoraj deset odstotkov oddaljene od šestinpolletnega vrha, doseženega pred enim mesecem. Takšni popravki so povsem normalni
in se ponavadi izkažejo kot odlična nakupna priložnost.
Bencin utegne biti v torek cenejši!
Kriza na ameriškem hipotekarnem trgu (zaradi višjih obresti in težav na nepremičninskem trgu nekateri Američani ne morejo odplačevati posojil) je udarila predvsem po finančnih delnicah. Delnice Barcklaysa so padle za 6,4 odstotka, banke Societe Generale za pet. V petek so v Evropi trpele tudi rudarske delnice. Rio Tinto in BHP Billiton sta potonila za več kot šest odstotkov, potem ko so se krepko znižale cene kovin. Tudi nafta je bila v zadnjem tednu na udaru, na koncu pa se ustalila tik nad 70 dolarji.
T. O.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje