Proučite ponudbo na trgu fiksne telefonije, saj se vam to lahko zelo pozna v mesečnem proračunu. Foto: RTV  SLO
Proučite ponudbo na trgu fiksne telefonije, saj se vam to lahko zelo pozna v mesečnem proračunu. Foto: RTV SLO
Telefoniranje iz fiksnih v mobilna omrežja je v Sloveniji še vedno drago. Foto: EPA
Naši izračuni kažejo, da je Telekom tako pri cenah klicev kot pri naročnini najdražji. Vendar ima pomembno prednost: zanj ne potrebujete naročnine za širokopasovni dostop do interneta. Foto: RTV SLO

Telekom za priključnino zaračuna okoli 21.000 tolarjev, nato pa boste za naročnino vsak mesec odšteli 2.800 tolarjev. T-2, Volja in Amis priklop opravijo brezplačno, mesečna naročnina pa stane 1.000 tolarjev. Pri Siolu so cene naročnine različne in so odvisne od izbranega paketa.

Če iz Telekomovega omrežja kličete na stacionarni Telekomov priključek, vas minuta pogovora stane 6,9 tolarja. T-2, Siol, Volja in Amis vam klice v njihova lastna omrežja (med naročniki) ponujajo brezplačno.

Ker pa v Sloveniji še vedno prevladujejo Telekomovi priključki, poglejmo še cene minute pogovora iz omrežij T-2, Siola, Volje in Amisa v Telekomovo omrežje. Pri Siolu in Volji lahko prvih 120 minut v omrežje Telekoma telefonirate brezplačno, nato pa je cena minute pogovora 5 oz. 4,5 tolarjev. Cena pogovora iz T-2-ja v Telekom je 3 tolarje, iz Amisa pa 4,5 tolarja. Vsi so torej cenejši od pogovora Telekomovih naročnikov.

Še vedno dragi klici v mobilna omrežja, tujina poceni
Zelo različne so cene klicev s stacionarnih na mobilne telefone. Telekom za to zaračunava 54 tolarjev, Siol od 50 do 62 tolarjev, pri T-2-ju 45,9 tolarja, pri Amisu pa v mobilna omrežja kličete za 49,2 oziroma 61 tolarjev na minuto.

Še bolj so različne cene klicev v tujino, vendar jim je skupno to, da so precej padle. V države EU-ja in v ZDA je tako mogoče pri enem od alternativnih operaterjev klicati že za 10 tolarjev na minuto, kar je bilo pred leti, v času Telekomovega monopola, še nepredstavljivo. Sicer pa Telekomovi naročniki danes v ZDA in EU še vedno kličejo trikrat dražje kot naročniki najcenejših alternativnih operaterjev: za 33 oz. 30 tolarjev na minuto.

Nujen širokopasovni dostop do interneta
Pomembno je poudariti, da morate pri t. i. IP-telefoniji, ki jo ponujajo omenjeni alternativni operaterji, večinoma skleniti še naročnino za širokopasovni dostop do interneta (za nekaj tisočakov na mesec), kar vam pri Telekomu ni treba. Preden zamenjate operaterja, bodite pozorni tudi na drobni tisk: marsikateri bo zahteval, da se mu zavežete za do 24 mesecev. Dobro je tudi povprašati za dodatne ugodnosti (npr. brezplačen prikaz številke klicočega - CLIP, brezplačen oz. vsaj subvencioniran telefonski aparat in podobno).