"Zagovornik je presodil, da ureditev omogoča slabšo obravnavo nekaterih delavcev pri odpuščanju in glede varnosti trajanja zaposlitve zgolj zaradi njihove starosti. Ureditev, ki jo zagovornik izpodbija, je po njegovi oceni v neskladju z več členi ustave. Ustavnemu sodišču je predlagal prednostno obravnavo zadeve in začasno zadržanje izvajanja zakona, saj bi sicer delavcem nastale težko popravljive posledice," so navedli v sporočilu za javnost.
PKP 7 v 21. in 22. členu zapoveduje, da lahko delodajalec brez navajanja razlogov odpusti samo delavce, ki so dopolnili 60 let in imajo 40 let pokojninske dobe oziroma 65 let in 15 let pokojninske dobe.
Zagovornik načela enakosti pa je presodil, da je takšna ureditev diskriminatorna, saj posega v pravico do varstva pred neposredno diskriminacijo zaradi starosti pri odpuščanju in glede varnosti trajanja delovnega razmerja.
Delavcev, ki bi jih delodajalci na podlagi PKP 7 lahko odpustili brez navedbe razloga, je sicer po podatkih Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje več kot 9000. Nekateri izmed njih pa so že na dan uveljavitve PKP 7 31. decembra 2020 dobili vročene odpovedi pogodbe o zaposlitvi. Zanje se bo 60-dnevni odpovedni rok, določen v novem zakonu, iztekel 1. marca 2021. "Ob poteku odpovednega roka bodo upokojeni, zanje bodo nastale težko popravljive in potencialno tudi hude, predvsem finančne posledice," še opozarjajo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje