Franci Zavrl, Aleš Razpet in Andrej Drapal so v zaključnih pogajanjih za prodajo večinskega lastniškega deleža Pristopa Skupine eni največjih svetovnih komunikacijskih skupin WPP, poroča Dnevnik. Po njihovih navedbah naj bi bile podrobnosti že dogovorjene - pogajali naj bi se zgolj še o višini kupnine, katere večji del pa bo šel v poplačilo posojil.
Kot piše Dnevnik, želi WPP sočasno vstopiti tudi v zagrebško družbo Digitel, ki je bila s Pristopom še pred kratkim navzkrižno lastniško povezana.
WPP po navedbah časnika od zdajšnjih lastnikov Pristopa zahteva, da bi določeno obdobje ostali na vodilnih funkcijah. Prav tako naj bi obstoječi lastniki privolili v zahtevo WPP, da v lastništvu Pristopa Skupine ostanejo z manjšinskim deležem, kar pomeni, da bodo delili usodo morebitnega poslabšanja poslovanja. Kakšen delež bodo obdržali, pa po pisanju časnika za zdaj sicer še ni znano. Drapal, ki že dlje časa želi izstopiti iz lastništva, bo predvidoma obdržal le simboličen delež, pričakovati pa je, da bodo v lastništvo z manjšinskimi deleži vstopili nekateri mlajši zaposleni.
Drapal, Zavrl in Razpet imajo trenutno v neposredni lasti vsak po 8,3-odstotni delež, 42 odstotkov Pristopa Skupine je v lasti luksemburškega holdinga Marbo Zavrla in Razpeta, preostanek pa predstavlja lastni delež. Konec maja letos je namreč iz lastništva izstopila zagrebška družba Digitel komunikacije, ki je svoj tretjinski delež za 1,38 milijona evrov prodala kar Pristopu Skupini.
Zahtevni časi
Čeprav ni znano, koliko bodo iztržili za Pristop Skupino, pa je mogoče napovedati, da bo večji del kupnine dejansko šel za poplačilo bančnih posojil, piše Dnevnik. Skupno sta se namreč po njihovih podatkih Zavrl in Razpet za nakup deleža v Pristopu Skupini zadolžila za najmanj tri milijone evrov, kratkoročno posojilo pri Gorenjski banki pa je bilo že večkrat podaljšano.
Kot navaja časnik, se je v zadnjih letih povečala tudi zadolženost same skupine Pristop, ki je imela konec lanskega decembra najetih za 10,4 milijona evrov posojil, dodatnih 9,2 milijona evrov pa je bila dolžna svojim dobaviteljem. Finančne obveznosti so tako za kar 11-krat presegle dobiček iz poslovanja pred amortizacijo.
Poleg tega je imela skupina Pristop konec lanskega decembra le nekaj tisoč evrov več kratkoročnih sredstev, kot so znašale njene kratkoročne obveznosti, kar nakazuje povečano likvidnostno tveganje. Skupina Pristop je lani sicer ustvarila 34,5 milijona evrov prihodkov, medtem ko se je čisti dobiček znižal z 2,5 milijona evrov na vsega slabih 67.000 evrov. Padec dobička je pretežno posledica visoke rasti stroškov storitev, dodaten negativen vpliv pa so imeli tudi visoki odhodki za plačilo obresti, še piše Dnevnik.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje