Nasprotovanje prodajam državnega premoženja in različni pomisleki prihajajo iz vrst koalicije, opozicije in sindikatov. Premier Miro Cerar je odločen nadaljevati postopke prodaje s seznama 15 podjetij. Uprava Slovenskega državnega holdinga pa očitno želi vnovična zagotovila, da vlada s privatizacijo NKBM in Telekoma misli resno.
V zadnjih dneh se je zgostilo nekaj dejstev, zaradi katerih bi uprava SDH-ja vlado lahko znova prosila za jasno stališče. NKBM je na vseevropskih stresnih testih izkazala kapitalski primanjkljaj, zainteresirani kupci bi zato zanjo lahko ponudili manj. In kar je še pomembneje in lahko zatrese prodajo banke: družba Lazard Freres - ta SDH-ju svetuje pri prodaji, ima obenem lastniški delež v madžarski banki OTP, ki se zelo resno zanima za nakup NKBM-ja. Ali oziroma če bo to problem, bo znano kmalu.
Po naših informacijah bodo morebiten konflikt interesov družbe Lazard Freres izkoristili nasprotniki privatizacije. O Telekomu pa bo še razpravljala koalicija. Pojavljajo se namigi, da bi ga morala država prodati strateškemu kupcu, torej drugemu telekomu, četudi ta ne ponuja največ za delnico. Takšna pričakovanja bi spravila SDH v konflikten položaj. Slovenski državni holding lahko med ponudniki izbere izključno tistega, ki bo za delnico plačal največ.
Bruselj, ki prisega na stroga tržna pravila, bi v nasprotnem primeru proti Sloveniji sprožil postopke zaradi neupravičenega dajanja prednosti enemu ponudniku in posledičnega oškodovanja državnega proračuna. Prejšnja vlada je kot Telekomovega kupca po tihem preferirala Deutsche Telekom. A SDH ne sme diskriminirati med ponudniki, najsi gre za stratege ali zasebne sklade, kot je britanski Apax. Pa tudi čisto vsebinsko se je treba vprašati: bi bil nemški Telekom res boljši gospodar - ob tem, da množično odpušča po Balkanu, ovira konkurenco - nazadnje na Slovaškem - ne vlaga dovolj v optična omrežja, v Nemčiji pa so zaradi pritožb nad njegovimi storitvami odprli telefonsko linijo, ki je dobesedno pregorela. Celo nemška vlada razmišlja o prodaji 32-odstotnega deleža v Deutsche Telekomu. Strateg je lahko slabši od naložbenega sklada. In, kot rečeno, SDH bo na koncu zanimala le ponujena cena. Preden pa se nadenj zgrnejo očitki, išče zaslombo vlade.
Maja Derčar, Radio Slovenija
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje