Novo poročilo o zalogah nafte postavlja na glavo prejšnja predvidevanja strokovnjakov. Foto: EPA
Novo poročilo o zalogah nafte postavlja na glavo prejšnja predvidevanja strokovnjakov. Foto: EPA
sodčki nafte
Debata o prihodnosti oskrbe z nafto se je vnela potem, ko je v petek cena za sodček nafte dosegla 90 dolarjev. Foto: EPA

Leta 2006 je količina proizvedene nafte dosegla najvišjo točko, kar je veliko prej kot je do zdaj napovedovala večina strokovnjakov, do leta 2030 pa naj bi se ta številka celo prepolovila, kaže poročilo neodvisne skupine Energy Watch Group. Zaradi padanja proizvodnje kmalu ne bo več možno zadostiti naraščajočim potrebam po črnem zlatu, kar bi za svet lahko imelo usodne posledice in bi vodilo do vojn, katastrof in družbenih nemirov.

Lani je bilo na svetu načrpanih 81 milijonov sodčkov nafte na dan, kar naj bi pomenilo presežek, leta 2020 bo načrpana količina padla na 58 milijonov sodčkom, medtem ko bo leta 2030 znašala le še 39 milijonov sodčkov. Poročilo EWG-ja zato opozarja, da se bodo morali trenutni načini spopadanja z energetskimi vprašanji radikalno sprementi, če se bo svet hotel izogniti črnim napovedim.

Vojne, katastrofe, nemiri
Po besedah avtorja poročila Jörga Schindlerja je najbolj alarmantna ugotovitev o strmem padcu načrpane količine nafte, potem ko je višek proizvodnje za nami. Zaradi hitrega padca proizvodnje, še posebej po letu 2020, bo veliko pomanjkanje goriva, ki ga v tako kratkem času ne bo mogoče nadomestiti s pomočjo drugih energetskih virov. Črn scenarij ne zajema samo nafte, ampak tudi zemeljski plin, premog, uran in druga fosilna goriva, pri katerih proizvodnja prav tako upada.

Različne napovedi za prihodnost
Izsledki EWG-ja so v nasprotju z napovedmi Svetovne agencije za energijo (IEA), ki meni, da še ni razloga za paniko, saj do drastičnih sprememb pri oskrbi z nafto še ne bo prišlo. V EWG-ju trdijo, da je njihova študija zanesljivejša, saj temelji na podatkih o aktualni proizvodnji nafte in ne na ocenah obstoječih rezerv. V poročilu so IEA obtožili, da z izjavami, da bodo tudi v prihodnosti posli potekali tako kot do zdaj, pošilja zavajajoča sporočila politikom, gospodarstvenikom in javnosti.

G. V.