Direktor Termoelektrarne Šoštanj Simon Tot, ki je prepričan, da bodo revizijo izvedli v zelo kratkem času, je dejal, da bodo preverili tudi delovanje plinskih elektrarn. Direktor HSE-ja Matjaž Janežič je dodal, da je ključno, da se "določene deviacije, ki niso primerne za TEŠ 6, odstranijo". Napovedal je tudi, da bodo znova pregledali pogodbo z Alstromom, ki bo dobavil glavno tehnološko opremo za blok 6. S predstavniki podjetja naj bi se sešli konec decembra.
Predsednik nadzornega sveta HSE-ja Jadranko Medak je v izjavi za javnost zapisal, da so glede izgradnje bloka 6 identificirali številne nepravilnosti. To so pomanjkljivi podatki o energentu, kar pomeni, da ne TEŠ ne Premogovnik Velenje nimata ustrezne analize kurilne vrednosti lignita iz rudnika. Zadnja analiza je bila narejena leta 2007 in je pokrivala obdobje do leta 2028, a brez bloka šest. "Iz poročila Premogovnika Velenje jasno izhaja, da kljub drastično znižani letni proizvodnji premog v nekaterih obdobjih po kvaliteti ne bo ustrezal in ga bo potrebno mešati z uvoženim. V ta namen bo potrebno projekt razširiti s pretovorno postajo, ki v sedanjem investicijskem programu sploh ni omenjena."
Premogovnik Velenje vrača žogico
V Premogovniku Velenje so navedbe že zanikali. Dejali so, da so HSE-ju pravočasno oddali vse potrebne uradne dokumente, elaborate in projekte, ki potrjujejo, da je zalog premoga dovolj do konca obratovanja TEŠ-a 6 in da ima premog ustrezno kurilno vrednost. "Po izjavah vodstva HSE-ja in direktorja TEŠ-a Simona Tota količina in kurilna vrednost premoga za TEŠ 6 nista problematična, zato se sprašujemo, čemu služi ponovno zavajanje javnosti s strani Medaka." "Menimo, da je ponovno iz konteksta iztrgal le določene podatke, ne želi pa priznati, da je vprašanje premoga za TEŠ 6 uradno dokazljivo in preverljivo." Da bi se izognili nadaljnjim zavajanjem, so v Premogovniku Velenje privolili v revizijo, ki naj jo opravi zunanji recenzent, so še zapisali.
"Pogodba z Alstromom izrazito enostranska v škodo naročnika"
Medak je opozoril tudi na podpis po njegovih besedah škodljive pogodbe z Alstromom. "Pogodba z Alstromom je izrazito enostranska v škodo naročnika." Dodaja, da je Uroš Rotnik storil številne nepravilnosti pri razpisu za glavno opremo. Podpisal je rezervacijsko pogodbo za opremo in montažo v vrednosti okoli 650 milijonov evrov in plačal 25 milijonov evrov. "V skladu s to pogodbo bi mu moral Alstrom v desetih mesecih pripraviti dokončno ponudbo, na podlagi katere bi podpisala tudi glavno pogodbo. V bistvu je šlo za plačilo ponudniku, da mu ta pripravi ponudbo. Dokončna ponudba bi se morala v bistvenih elementih ujemati z rezervacijsko pogodbo. Vendar pa je Alstrom v dokončni ponudbi ponudil bistveno višjo ceno, in sicer 795 mio. EUR brez montaže, ki dodatno znese še cca 80 mio. EUR, torej skupaj blizu 880 mio. EUR." Medak ocenjuje, da bi moral Rotnik pogodbo, ki jo je podpisal, zavrniti kot neskladno z rezervacijsko pogodbo.
Predsednik nadzornega sveta HSE-ja še ocenjuje, da je HSE precej izpostavljen na projektu, saj jamči bankam in dobaviteljem v celoti, to je v višini 1,2 milijarde evrov, kar je višina celotnega kapitala skupine HSE. "V primeru prekoračitev investicijskih stroškov (projekt ima drsno skalo) pa bo izpostavljenost presegla kapital družbe. Zaradi izpostavljenosti HSE-ja v tem projektu bodo odloženi, v primeru podražitev pa v celoti onemogočeni drugi projekti HSE-ja, potrebni za energetsko oskrbo države in izpolnjevanje EU-obvez (HE na Srednji Savi, HE na Muri, HE Kozjak)."
Janežič: Gradnja poslovne stavbe brez investicijskega načrta
Direktor HSE-ja Matjaž Janežič pa je zapisal, da je bila že na dan podpisa pogodbe z enim izmed dobaviteljev pogodbena vrednost zaradi referenčnega datuma eskalacije bistveno višja od tiste, zapisane v pogodbi, in sicer za 15 milijonov evrov. Po njegovih besedah je nepodpisan aneks k pogodbi z enim izmed dobaviteljev za izločitev dela pogodbene vrednosti iz eskalacije projekt "popolnoma po nepotrebnem" izpostavil dodatnim tveganjem v višini 16 milijonov evrov.
Kot enega izmed primerov nepreglednosti dozdajšnjega vodenja projekta je Janežič izpostavil tudi izgradnjo poslovne stavbe v višini 10 milijonov evrov, za kar ni bil izdelan investicijski program, ampak se je zadeva vodila v okviru letnih planov kot manj pomembna investicija.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje