Na seznamu, ta zajema 128 držav, vodilni Japonski do desetega mesta sledijo Nemčija, Švica, Švedska, Avstrija, Finska, Singapur, Češka, Velika Britanija in Slovenija. Za Slovenijo so se uvrstile Francija, Južna Koreja, ZDA, Madžarska, Slovaška in Italija. Hrvaška je na 26. mestu.
Podatki so objavljeni v skupni raziskavi uglednih ameriških ustanov Harvard in MIT.
Indeks ekonomske kompleksnosti poskuša prikazati, koliko znanja premore posamezno gospodarstvo in kako učinkovito je to povezano, kar se nato kaže v proizvodih, ki jih proizvaja. Raziskovalci pojasnjujejo, da stopnja produktivnega znanja pojasnjuje bogatost posamezne države oziroma nakazuje njeno možnost nadaljnje rasti.
Natančnejše napovedi rasti
Tak indeks po navedbah avtorjev raziskave omogoča desetkrat natančnejše napovedovanje gospodarske rasti na desetletni ravni kot indeks globalne konkurenčnosti, ki ga izračunava Svetovni gospodarski forum. "Konkurenčnost države poganja količina produktivnega znanja, ki ga imajo njeni prebivalci in organizacije ter se kaže v raznolikosti in kompleksnosti proizvodov, ki jih je sposobna uspešno izvoziti," pravi soavtor raziskave s Harvarda Ricardo Hausmann.
"Države, bogate z naravnimi viri, so lahko kratkoročno bogate brez veliko produktivnega znanja in dobijo dostop do svetovnega znanja z uvozom. Dolgoročno pa se izviri izsušijo, rudniki izpraznijo, tako da bo prihodek prej ali slej začel odražati produktivno znanje posameznega gospodarstva," pa pojasnjuje direktor skupine Macro Connections iz MIT-a Cesar Hidalgo.
Napovedano zvišanje BDP-ja
Raziskava vsebuje tudi več podseznamov - na seznamu pričakovane rasti bruto domačega proizvoda na prebivalca v obdobju 2009-2020 je Slovenija na 49. mestu. Glede na raziskavo naj bi se BDP na prebivalca v Sloveniji zvišal s 23.726 dolarjev v letu 2009 na 31.881 dolarjev v letu 2020. Na prvih treh mestih so sicer Kitajska, Indija in Tajska.
Z vidika pričakovane rasti BDP-ja v obdobju 2009-2020, pri čemer se upošteva tudi rast števila prebivalcev, pa se dvomilijonska Slovenija uvršča na 83. mesto. Na prvih treh mestih so Uganda, Kenija in Tanzanija.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje