Zaskrbljeni pogledi na delnice azijskih borz, ki vsak dan znova padajo. Foto: EPA
Zaskrbljeni pogledi na delnice azijskih borz, ki vsak dan znova padajo. Foto: EPA
Wall Street
Tudi delnice na newyorški borzi vztrajno padajo in vlagateljem povzročajo sive lase. Foto: EPA
Ben Bernanke
Bernanke ni imel optimističnih napovedi za naslednje leto. Foto: EPA

Tokijski borzni indeks Nikkei, ki ga izračunavajo na podlagi vrednosti 225 najpomembnejših delnic, je danes nižji za skoraj deset odstotkov. Trgovanje je namreč končal pri vrednosti 9.203,32 točke, kar je 952,59 točke oz. 9,38 odstotka manj kot v torek. To je najnižja vrednost indeksa Nikkei po letu 2003. Padec delnic japonskim oblastem povzroča sive lase, zato je japonski premier Taro Aso napovedal, da bo morala vlada sprejeti ukrepe, ki bodo zajezili ta nenormalen padec borznega indeksa.

Ko se je pozno sinoči končalo trgovanje na newyorški borzi, je bil indeks Dow Jones nižji za dobrih pet odstotkov kot ob koncu ponedeljkovega trgovanja, tehnološki indeks Nasdaq pa je izgubil kar 5,8 odstotka.

Bernanke napoveduje slabo leto
Predsednik ameriške centralne banke Zveznih rezerv (Fed) Ben Bernanke je tako napovedal, da bo imela svetovna gospodarska kriza negativen vpliv na ameriško gospodarstvo tudi prihodnje leto, saj bo gospodarska dejavnost negativna še kar nekaj časa. Namignil je, da bo Odbor za odprti trg ameriške centralne banke (FOMC) na naslednjem zasedanju 28. in 29. oktobra najverjetneje znižal ključno obrestno mero, ki je trenutno pri dveh odstotkih.

Bernanke je omenil, da se pritiski na gospodarstvo jasno kažejo pri zmanjšanju potrošniške porabe zaradi naraščanja brezposelnosti, padanja realnih plač, težjega dostopa do posojil in zmanjševanja premoženja zaradi padanja vrednosti nepremičnin in vrednostnih papirjev. Po tej njegovi izjavi je tečaj dolarja v primerjavi z drugimi najpomembnejšimi valutami še dodatno padel, skokovito pa je narasla cena zlata, ki velja za zatočišče vlagateljev v negotovih razmerah.

Strauss-Kahn: Potrebna je usklajena akcija
Direktor Mednarodnega denarnega sklada Dominique Strauss-Kahn je za ameriško televizijo PBS dejal, da je potrebna usklajena akcija držav proti trenutni finančni krizi, ki se je iz ZDA razširila po vsem svetu. Dejal je, da je najprej treba povrniti zaupanje v finančne trge, kar se tokrat ne bo dalo storiti s konvencionalnimi sredstvi, saj morajo finančne ustanove najprej priti do zadostnega kapitala. Strauss-Kahn je dejal tudi, da so odprta vrata za znižanje ključne obrestne mere v evrskem območju.

EU bo zagotovil jamstvo za najmanj 50.000 evrov
Finančni ministri Evropske unije so se v torek dogovorili, da bodo članice Unije zvišale jamstva za bančne vloge fizičnih oseb na najmanj 50.000 evrov, po potrebi pa se lahko države odločijo za še višjo mejo. Več članic povezave, med njimi tudi Avstrija, je že sporočilo, da bodo jamstva dvignile na 100.000 evrov. Ministri so se strinjali tudi, da se članice EU spopadajo s podobnimi izzivi, in se dogovorili, da bodo usklajevali svoj odziv na finančno krizo, ki pustoši po Evropi, a da lahko države članice odzive prilagodijo svojim individualnim razmeram.

B. T.