![V petek so se v ZDA pocenile predvsem delnice tistih podjetij, ki so septembra veliko pridobile, zlasti iz tehnoškega in energetskega sektorja. Dow Jones se je znižal za 0,12 odstotka, Nasdaq za 0,3 odstotka, potem ko so Applove delnice zdrsnile za 0,7 odstotka. Foto: Reuters](https://img.rtvcdn.si/upload/Svet/nasdaq.jpg)
![Deutsche Bank](https://img.rtvcdn.si/upload/Svet/bank_1.jpg)
Petkovo trgovanje, ko so vlagatelji unovčevali dobičke in povzročili rahel padec indeksa Dow Jones (13.895 točk), ni moglo pokvariti vtisa o odličnem mesecu, v katerem je Dow Jones pridobil štiri odstotke. Vzrok za jesenski optimizem je Fedovo znižanje obrestnih mer, prvo po štirih letih. Vlagatelji verjamejo, da bo sprememba v monetarni politiki pomagala prebroditi kreditno krizo, ki grozi, da bo upočasnila rast ameriškega in svetovnega gospodarstva.
12-odstotni padec in nato prav tolikšen porast
Topli meseci so bili izjemno volatilni. 19. julija je Dow Jones končal na rekordnih 14 tisoč točkah, nato pa do srede avgusta zaradi krize na trgu drugorazrednih hipotekarnih posojil padel za 1.500 točk. Sledilo je okrevanje in Dow je zdaj spet zelo blizu rekordu. Kakšno bo zadnje trimesečje, bo v veliki meri odvisno od številnih oktobrskih objav poslovnih rezultatov in od ukrepov ter namigov, ki bodo prihajali iz ameriške centralne banke.
Amazonove delnice med zmagovalci
Največji poraženec tretjega četrtletja so bile seveda finančne delnice. Na vrhu neslavnega seznama je Countrywide Financial, katerega delnice so od začetka junija do konca septembra padle za 48 odstotkov. Med zmagovalci je zelo visoko spletna knjigarna Amazon, ki se je v tem obdobju podražila za 36, letos pa skupno že za 136 odstotkov. Evropske borze so v tretjem četrtletju izgubile 3,4 odstotke, merjeno z indeksom FTSEurofirst 300 (1.550 točk), ki je v primerjavi z začetkom leta še vedno za 4,5 odstotka v plusu.
Zlato na 28-letnem vrhu
Ta teden bodo oči finančne javnosti uprte v zasedanje Evropske in Britanske centralne banke. Za ECB je pomemben podatek, da je evro teden končal pri 1,4274 dolarja. Evropski politiki že zahtevajo, naj banka ukrepa in z nižjimi obrestmi zajezi padanje dolarja. Nobenih ovir pa ne pozna zlato. Za unčo je bilo treba odšteti že 745 dolarjev. Gre celo za najvišjo vrednost po januarju 1980, ko je bilo treba za unčo plačati 850 dolarjev. Ameriška lahka nafta je v petkovem dopoldnevu dosegla rekordnih 83,76 dolarja, do konca dneva pa le nekoliko popustila.
T. O.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje