Ta drugi dokument, Priporočila in pričakovanja, Slovenskega državnega holdinga (SDH), obsega poglavje o določanju prejemkov menedžerjev, prejemkov nadzornikov in njihovih bonitet, ki ga upoštevajo tudi druga z državo povezana podjetja. V skladu s tem dokumentom bi lahko povišali plačo več sto nadzornikom državnih družb, ki bi dobili tudi nekatere druge bonitete, kot sta hitrejše usklajevanje dohodkov z inflacijo in pravica do dražjih službenih avtomobilov, je poročala revija Mladina.
Kot navajajo, se slovenski menedžerji vozijo v službenih avtomobilih vrednosti okoli 50.000 evrov, SDH, ki si je že lani želel dražjih vozil, saj so predlagali do 70.000 evrov vredna vozila, pa zdaj vodstvu priporoča nakup do višine kar 90.000 evrov, če gre za okolju prijaznejša vozila.
Povečali bi se prejemki nadzornikov, višje bi bile sejnine. Najnižje priporočene sejnine bi tako bile po novem kar 260-odstotkov višje in bi se povečale iz 75 na 195 evrov, najvišje pa za 25 odstotkov, z 275 evrov na 360 evrov. Povišalo bi se tudi plačilo nadzornikom za opravljanje funkcije. Pri najmanjših družbah za 40 odstotkov s 3500 na 5500 evrov, pri velikih družbah pa za 30 odstotkov s 15.000 na 21.000 evrov letno. Debeljak bi tako letos poleg osnovne plače verjetno prejel še dodatnih 70.000 evrov, pišejo v Mladini.
SDH: Sprememba ne pomeni samodejnih dvigov prejemkov in bonitet
V odzivu na poročanje medijev o zviševanju prihodkov menedžerjem so v SDH-ju v sporočilu za javnost zapisali, da "sprememba ne pomeni nikakršnih samodejnih dvigov prejemkov ali bonitet članov organov vodenja in nadzora".
Priporočila in pričakovanja SDH-ja določajo maksimalno dovoljeno fiksno in variabilno plačilo, bonitete, odpravnine članov organa vodenja ter maksimalna nadomestila in sejnine članov organov nadzora. Z navedenimi priporočili je SDH prvič po 12 letih dvignil zgornje meje, so pojasnili.
Priporočila po njihovih besedah določajo zgolj okvir, na podlagi katerega družbe pripravijo konkretne prejemke članov organov vodenja in predlog nadomestil za člane nadzornih svetov, o čemer za vsak posamezni primer odloča SDH v vlogi skupščine oz. ustanovitelja. "SDH v tem trenutku ni odobril še nobenega takšnega povišanja prejemkov nadzornikov," so opozorili in dodali, da politika prejemkov članov uprave posamezne družbe predstavlja zgolj okvir oz. maksimalno dopustne zneske.
"Ob tem se določbe Zakona o prejemkih poslovodnih oseb v gospodarskih družbah v večinski lasti Republike Slovenije in samoupravnih lokalnih skupnosti v družbah, v katerih ima SDH večinski delež ali prevladujoč vpliv (t. i. Lahovnikov zakon), v celoti uporabljajo. Politika prejemkov organov vodenja za posamezno družbo, ki je sprejeta v skladu s 23. členom tega zakona, lahko prejemke organov vodenja definira tudi drugače kot določa ZPPOGD, vendar le, če SDH za to pridobi soglasje Vlade RS. SDH doslej takšnih predlogov ni podal, Vlada RS posledično o soglasjih odstopanja od 'Lahovnikovega zakona' doslej ni odločala," so sklenili zapis.
V SD-ju so ogorčeni
"Glede na draginjo in zviševanje življenjskih stroškov smo tudi nad to odločitvijo SDH-ja glede dviga prihodkov ter bonitet direktorjev državnih podjetij presenečeni. Zdi se nam izjemno neprimeren. Od SDH pričakujemo, da bo odgovoren in transparenten ter da bo svoje odločitve spremenil in pojasnil javnosti," so v odzivu zapisali v stranki SD.
Ogorčeni tudi v Levici, Svoboda ne komentira
“V času splošne draginje, ki odžira predvsem prihodke najslabše plačanih, se nam zdi cinično, da SDH dviguje prejemke direktorjev in nadzornikov,” je za N1 povedal Matej Tašner Vatovec (Levica) “Zvišanje plač tistim, ki že zdaj vsak mesec dobijo deset tisoč evrov in več, ni upravičeno. Morda je celo škodljivo v luči dejstva, da se sindikati z vlado že eno leto pogajajo o plačah v javnem sektorju," je še dodal.
V največji vladni stranki Svoboda pa so se za N1 odzvali, da zadeve ne bodo komentirali, saj da so priporočila v pristojnosti SDH-ja.
Prejšnji teden razburilo veliko povečanje plače Debeljaku in Tomšiču
Pred dnevi je odločitev nadzornega sveta SDH-ja, da Debeljaku in Tomšiču odobri skoraj 50 odstotkov višjo plačo, povzročila ogorčenje v vseh treh koalicijskih strankah, od koder so prišli tudi pozivi vladi, da ukrepa v vlogi skupščine upravljavca državnih naložb.
Po odločitvi nadzornega sveta bi Debeljak namesto dosedanjih 12.800 evrov bruto po novem prejemal 18.500 evrov, Tomšič pa namesto 11.500 evrov bruto 16.500 evrov. Nova politika prejemkov je začela veljati z aprilom.
Dvočlanska uprava SDH-ja, ki jo sestavljata predsednik Žiga Debeljak in član Janez Tomšič, je nato nadzornemu svetu sama predlagala preklic uskladitve plač.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje