Kot predvideva predlog novele, bi lahko le z eno položnico nakazali vse svoje obveznosti glede davkov in prispevkov na skupni račun, iz tega pa bi se vplačilo razporedilo na posamezne upravičence, kot so davčna uprava, zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje ter zavod za zdravstveno zavarovanje. V SDS-u pojasnujejo, da so zahtevo vložili, ker vlada po njihovi oceni kljub številnim obljubam pri predhodnih obravnavah predlogov največje opozicijske stranke ni storila nič za odpravo birokratskih ovir pri plačevanju davkov.
Na ministrstvu predloga ne podpirajo
Gospodarstvo v trenutnih razmerah potrebuje bolj izrazito odpravo administrativnih ovir in nadaljnje poenostavitve postopkov, ki pomenijo tudi pocenitev poslovanja, še posebej za male podjetnike in obrtnike, menijo v SDS-u. Kot še pojasnjujejo, morajo podjetniki, ki zaposlujejo delavce, svoje mesečne davčne obveznosti plačevati na več kot 10 različnih podračunov, za vsako tako plačilo pa je treba izpolnjevati plačilne naloge in plačevati provizijo. Kljub temu na ministrstvu za finance že četrtič poudarjajo, da predloga ne podpirajo in da po njihovi oceni ni primeren za nadaljnjo obravnavo.
Delovna skupina predlagala drugačne rešitve
Na ministrstvu še pojasnjujejo, da so že maja 2008 imenovali posebno delovno skupino z namenom oblikovati celostno pravno podlago za poenostavitev sistema plačevanja obveznih dajatev državi. Ta skupina pa je že pripravila predlog za poenostavitev sistema obračunavanja in vplačevanja davkov, prispevkov in drugih obveznih dajatev ter javnofinančnih prihodkov oziroma nov model plačevanja davkov, za uveljavitev katerega je treba spremeniti tudi določene pravne podlage.
Delovna skupina namesto sedanjih približno 3000 podračunov za vplačevanje davkov, za katere je nadzornik davčna uprava, predlaga prehodne davčne podračune po vrstah javnofinančnih blagajn, in sicer enega za proračun države, enega za občinski proračun, enega za zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje in enega za zavod za zdravstveno zavarovanje. Skupina meni, da je tak model najprimernejši, saj upošteva obstoječi sistem štirih javnofinančnih blagajn in sistem davčne uprave, ki mora zagotavljati izvrševanje že izdanih sklepov o davčni izvršbi. Obstoječi prehodni vplačilni računi se bodo zato zadržali do konca leta 2012.
V SDS-u vložili še predlog novele zakona o finančnem poslovanju
Poslanska skupina SDS je v zakonodajni postopek že drugič vložila tudi predlog novele zakona o finančnem poslovanju, postopkih zaradi insolventnosti in prisilnem prenehanju, katerega temeljni cilj je redno in celovito javno objavljanje neplačnikov, ki bo omogočalo enostavno preverjanje plačilne sposobnosti poslovnih partnerjev. Predlog določa tudi odškodninsko odgovornost članov poslovodstev zasebnih in javnih družb, ki zahtevanih podatkov ne bi posredovali ali pa bi navedli neresnične, nepopolne ali nepravilne podatke.
V stranki SDS menijo, da bi zakon pripomogel k izboljšanju plačilne nediscipline in vzpostavitvi plačilne kulture, omogočil brezplačen, enostaven in pregleden sistem pregleda plačilne sposobnosti pravnih oseb in samostojnih podjetnikov, na ta način pa bi se ugotovil obseg plačilne nediscipline v Sloveniji. Predlog je državni zbor že enkrat zavrnil, na ministrstvu za pravosodje sicer namen zakona podpirajo, vendar ne v okviru stečajnega zakona, prav tako na ministrstvu poudarjajo, da je do celovitih informacij o neplačnikih že moč priti preko Agencije za javnopravne evidence in storitve.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje