Ker delavci niso prišli na delo, je uprava družbe zato proti 12 od njih uvedla postopek izredne odpovedi pogodbe o zaposlitvi, ker so bili neupravičeno odsotni z dela pet delovnih dni, medtem ko se sedem zaposlenih še ni vrnilo nazaj na delo.
V podjetju Gradis Celje je izredno odpoved pogodbe o zaposlitvi prejelo 14 delavcev, šest delavcev pa se od začetka marca prav tako ni vrnilo na delo. Izredne odpovedi so bile vročene tudi petim delavcem podjetja Gradis gradnje, so v družbi zapisali v sporočilu za javnost.
Kot je znano, 36 delavcev ni hotelo priti na delo, potem ko na začetku marca še vedno niso dobili januarskih plač, povračila prevoza na delo ipd. Takrat jim je direktorica družbe Lidija Žagar zagotovila, da jih ne bo disciplinsko preganjala, če ne bodo prišli na delovna mesta, a besede očitno ni držala.
Čater delavce napotil k odvetniku
Odpuščene delavce je zjutraj sprejel sekretar območne organizacije ZSSS-ja Srečko Čater, ki jih je napotil k odvetniku Aleksandru Cmoku. Ta naj bi z upravo Gradisa najprej poskušal doseči razumno rešitev za delavce, ki so ostali na cesti. Med 36 odločbami o izredni odpovedi so tudi take, ki nimajo ne podpisa ne žiga delodajalca. Nada Kumer je za TV Slovenija poročala, da je Čater delavce opomnil, da prekinitve dela niso zakonito napovedali, a ob tem tudi priznal, da bi jim delodajalec moral plačati njihovo delo ali pa vsaj zagotoviti malico.
Sindikat predlaga spremembo razlogov za odpust
Čater je izrazil upanje, da bo odvetniku uspelo prepričati upravo družbe Gradis Hiše, ki delavcem še ni nakazala januarske plače, da umakne sporne sklepe. "Če podjetje nima dela, je prav, da delavcem vroči odpovedi delovnega razmerja iz poslovnih razlogov. V tem primeru bi bili delavci upravičeni do nadomestil, medtem ko pri izredni odpovedi ne dobijo ničesar," pravi Čater.
Delavci so prepričani, da so bili odpuščeni iz krivdnih razlogov zato, ker se uprava celjskega gradbenega podjetja poskuša tako izogniti plačilu odpravnin.
Uprava: Od delavcev izselitve nismo zahtevali
V javnosti so se ob tem pojavile govorice, da je uprava od delavcev zahtevala tudi izselitev iz samskega doma, saj naj bi bilo bivanje v njem vezano na zaposlitev v Gradisu. Uprava družbe je to že zanikala. Predstavniki sindikata pa so delavcem izselitev odsvetovali, saj za bivanje v domu prispevajo del svoje plače.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje