Ni potreben posebej dober spomin, da se spomnimo časov, ko so bili delniški indeksi v ZDA (in podobno po vsem svetu) na 12-letnem dnu. Bilo je na začetku letošnjega marca, ko so vlagatelji na glas govorili o podržavljenju največjih bank. Te so nato presenetile s pozitivnimi poslovnimi rezultati, sledilo pa je še nekaj relativno spodbudnih makroekonomskih podatkov, ki so potrjevali, da se padanje pomembnih kazalcev upočasnjuje.
Depresije ne bo, posebne rasti pa tudi ne
Zdaj ko delniški indeksi naraščajo že tri mesece zapored in so tudi za 40 odstotkov nad dnom, je prevladujoče mnenje, da so najhujši časi mimo in da zaradi obsežnih akcij vlad in centralnih bank svetovno gospodarstvo ne bo doživelo iste usode kot v 30. letih prejšnjega stoletja, vseeno pa je nerealno pričakovati, da se bomo hitro vrnili v čase gospodarskega razcveta.
Nemški BDP letos strmo navzdol
Da je govoriti o skorajšnjem koncu recesije prenagljeno, opozarjajo vsi skeptiki trenutnega bikovskega trenda. Pri nemški Bundesbanki so na primer drastično znižali oceno o padcu letošnjega bruto domačega proizvoda. Če so decembra pričakovali 0,8-odstotni padec, je treba zdaj računati s 6,2-odstotnim strmoglavljenjem BDP-ja. Za prihodnje leto napovedujejo stagnacijo gospodarstva.
Stečaj GM-ja deloval kvečjemu pozitivno
Pretekli teden se je začel z novico o stečaju General Motorsa, kar je četrti največji stečaj v ZDA. Novica je bila pričakovana in je prej prinesla olajšanje, češ ena negotovost na trgu manj. Ponedeljek je bil tako na svetovnih trgih izrazito pozitiven, nato pa je "zmanjkalo goriva". Vlagatelji so nestrpno pričakovali petkovo objavo o ameriškem trgu dela. Kljub spodbudnemu poročilu to ni sprožilo sveže rasti.
Dow zadnji teden pridobil 3,1 odstotka
Prejšnji mesec je bilo v ZDA ukinjenih 345.000 delovnih mest, kar je krepko manj od napovedi. Vseeno je brezposelnost narasla na 9,4 odstotka - rekord v zadnjih 26 letih! Indeks Dow Jones (8.763 točk) je v petek pridobil 0,15 odstotka, v vsem tednu pa 3,1 odstotka. Omenjeni indeks je s tem na tedenski ravni pridobival enajstič v zadnjih 13 tednih. V tem obdobju je porasel za 32,2 odstotka, kar je najboljše 13-tedensko obdobje po letu 1982.
Dow Jones: 8.763
Nasdaq: 1,849
DAX30: 5.077
FTSE100: 2.268
FTSEurofirst 300: 872
Nikkei: 9.768
EUR/USD: 1,3972
USD/JPY: 98,64
EUR/CHF: 1,5162
Lahka nafta: 68,38 USD
Zlato: 955,31
Zakaj se bankam mudi?
V novem tednu so bo zanimivo prebrati vladno poročilo, katere banke bodo prve lahko vrnile državno pomoč, ki so jo dobile v okviru 700 milijard dolarjev vrednega programa Tarp. Po eni strani bo to znak, da so banke prebrodile najtežje obdobje, toda na drugi strani nekateri opozarjajo, da bi bilo za gospodarstvo bolje, če bi banke denar posojale prebivalstvu in podjetjem, namesto da ga vračajo državi.
Rast nafte in donosov obveznic
Zaskrbljene obraze utegne povzročiti rast lahke nafte, ki je v petek nekaj minut vztrajala nad 70 dolarji (to je sedemmesečni vrh, pozneje je cena zdrsnila pod 68 dolarjev) in utegne preprečiti okrevanje gospodarstva. Prav tako skrbi tudi porast donosov obveznic. Desetletna državna obveznica prinaša letno že skoraj štiri odstotke. V ospredju bosta še vladno poročilo o majski prodaji na drobno in svež podatek o zaupanju potrošnikov.
Petrol vliva upanja na še kakšen pozitiven dan
Vseevropski delniški indeks FTSEurofirst 300 je zadnji teden pridobil 1,2 odstotka, od tega v petek 0,7 odstotka, potem ko sta se rudarska velikana Rio Tinto in BHP Billiton dogovorila o združenem poslovanju v okviru joint venture. Slovenski borzni indeks je zadnjih pet dni pridobival in se skupno zvišal za pet odstotkov, na letos rekordnih 4.255 točk. Ob novici, da se ruski Gazprom zanima za Petrol, se ni bati za še kakšen dan ali dva rasti.
T. O.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje