Valant iz NFD Holdinga in Kryžanovski iz Petrola sta v Odmevih odgovarjala na vprašanja o usodi Istrabenza - danes se je namreč sešel nadzorni svet, ki je sejo po več urah zasedanja prekinil in jo bo nadaljeval v ponedeljek, kaj so se dogovorili, pa ni znano.
Tako Valant kot Kryžanovski se strinjata, da stečaj ali prisilna poravnava ni najboljša rešitev, saj "če bi prišlo do stečaja, potem bi morale slovenske banke upnice takoj odpisati 407 milijonov evrov dolga, kolikor jim dolguje Istrabenz, kar je več kot lanskoletni celoletni dobiček vseh bank". Valant ob tem še pravi, da bi bil stečaj koristen samo za stečajnega upravitelja: "Stečajni upravitelj bo pa zelo zadovoljen, saj bo imel službo zagotovljeno za naslednjih deset let."
Banke upnice si ne zaupajo
Danes so se sicer sešle tudi banke upnice, ki so oblikovale skupno izhodišče (in to je, da se vsa pogajanja vrnejo na začetek). Konzorcij bank bo vodil Draško Veselinovič, prvi mož Nove Ljubljanske banke, ki je zdaj, ko je banka Unicredit unovčila Mercatorjeve delnice (in se tako znebila 100 milijonov evrov Istrabenzovega dolga), tudi največja upnica Istrabenza.
Valant je optimističen glede poravnave dolgov: "Premoženja v družbi Istrabenz je za zdaj še dovolj." "A med bankami upnicami obstaja sorazmerno veliko nezaupanja zaradi različnih izhodiščnih položajev," razlaga Valant.
Bavčar mora oditi
Znano je, da Veselinovič kot pogoj za reševanje podjetja Istrabenz zahteva, da Igor Bavčar odide. To podpirajo tudi v drugi največji državni banki, Novi kreditni banki Maribor, in to sta potrdila tudi Kryžanovski in Valant. Kryžanovski ob tem še pravi: "Jaz mislim, da je to smiselno. Tudi v individualnih pogovorih z bankami smo to lahko slišali - pogoj, da mora Bavčar oditi, so postavile vse."
T. K.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje