Vodstvo Cinkarne ni vedelo, da so tla ob Kidričevi cesti, kjer sta sedež uprave in proizvodni obrat Cinkarne, onesnažena, saj gre večinoma za načrtno tvorjene nasipe odpadkov metalurške dejavnosti med 50. in 80. leti prejšnjega stoletja, je poudaril Bojan Šrot.
Celjski župan je pojasnil, da na občini ne skrivajo podatkov o onesnaženosti. Pri tem je navedel kronologijo dejavnosti občine od 90. let prejšnjega stoletja za izboljšanje okoljskih razmer. Občina je tako med drugim naročila analizo zemljine na problematičnih lokacijah in izdala brošuro, ki so jo dobili vsi prebivalci. V tej brošuri so tudi nasveti, katero zelenjavo lahko občani pridelujejo in katero ne.
Za Šrota je skrb vzbujajoče onesnaženje podtalnice v bližini Cinkarne, vendar po njegovih navedbah vodni viri, iz katerih Celje dobiva pitno vodo, niso v njeni bližini. Celje se s pitno vodo oskrbuje iz vodnih virov Vitanje, Frankolovo in Medlog.
Ovire pri sanaciji stare Cinkarne
Glede sanacije območja stare Cinkarne je opozoril, da dela ne potekajo skladno z načrtom zaradi ostrih pogojev v okoljevarstvenem dovoljenju, ki je prepovedalo izvedbo del med dežjem in vetrom. Dela bi morala biti sicer končana konec novembra letos. Predelava okrog 13.600 kubičnih metrov onesnažene zemljine na tem območju pa poteka pod nadzorom in tako predelana zemljina ima status gradbenega materiala.
Po Šrotovih besedah bodo v finančni perspektivi 2014-2020 z evropskimi sredstvi sanirali onesnažena območja. Tudi Cinkarna Celje se je po njegovih navedbah zavezala, da bo sodelovala pri sanaciji območij, ki so onesnažena zaradi pretekle industrijske dejavnosti družbe.
Celjski župan je poudaril, da je njegova občina veliko naredila glede varovanja okolja. Zgradili so veliko kanalizacijskega omrežja s čistilnimi napravami in za tovrstne projekte pridobili evropska sredstva.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje