V občini Lendava so ob stečaju družbe zelo razočarani nad ravnanjem države. Na skupni novinarski konferenci občine Lendava in sindikata Nafte Petrochema je župan Anton Balažek opozoril na širšo problematiko, vpliv na brezposelnost ter okoljske in požarnovarnostne vidike, ki jih je odprl stečaj družbe, občina pa na to nima odgovorov, zato jih čim prej pričakuje od države.
Občina opozarjala
Občina je po Balažkovih besedah državo kot lastnico Nafte dolgo opozarjala, da se zapirajo delovna mesta kljub subvencijam, ki jih je ta dajala, in da je samo ob zadnji, vredni 10 milijonov evrov, leta 2010 kmalu ostalo brez dela več kot 100 ljudi. V zadnjih desetih letih je neposredno izgubilo delo 319 zaposlenih v Nafti, posredno pa še med 100 in 200.
"Nazadnje smo na to opozorili aprila in poslanci so se odločili, da bodo zahtevali nadzor nad smotrnostjo porabe sredstev. Navsezadnje pa ni vseeno, koliko iztržimo za državno premoženje," je dejal Balažek in opozoril, da petkovo sporočilo javnosti o stečaju iz Ljubljane ni bilo korektno in da se tako očitno podcenjuje to okolje.
Župana skrbi, kaj bo s požarno varnostjo, saj je v Nafti poklicna gasilska brigada, ter kaj bo z infrastrukturo, ki ima vrednost in prihodnost, predvsem pa pričakuje, da bo država spremenila odnos do delovnih mest in zaposlenih.
Predsednik stavkovnega odbora Nafte Petrochema Ladislav Šabjan se je zahvalil vsem, ki so jih podpirali med stavko, in znova opozoril na nadzorni svet, ki očitno še vedno verjame poslovodstvu, saj ga še zdaj sprašuje za mnenje, namesto da bi že davno opravil svoje delo.
"Ne moreš nič"
"Slovenski državni holding z vrha ščiti nadzorni svet in poslovodstvo, in preprosto ne moreš nič. To je nedopustno, ker bo tako vodstvo jutri sprožilo novo žarišče. Država tega ne sme več dovoljevati. Nadzorni svet se ni odzval, odzvali se niso inšpektorji, obstajajo indici, da so nas namerno spravili v stečaj, in take krivice je treba preprečiti," je dejal Šabjan.
Kot je še povedal, bodo delavci od četrtka doma, saj je stečajni upravitelj prevzel vodenje podjetja, po prejemu odpovedi - dobilo naj bi jo vseh 111 zaposlenih - jim bo začel teči 15-dnevni odpovedni rok, v tem času pa se bo stečajni upravitelj odločil, katere delavce bo še potreboval.
Balažek je še povedal, da je občina pripravljena na izredne denarne pomoči, ki so vezane na socialne razmere v družini, odpuščeni delavec pa da lahko dobi do 1.500 evrov pomoči.
Okrožno sodišče v Murski Soboti je stečajni postopek za družbo Nafta Petrochem začelo v torek in za upravitelja imenovalo Silva Zorca. Upniki imajo čas za prijavo terjatev ter ločitvenih in izločitvenih pravic do 9. decembra. Predlog za stečaj je vodstvo družbe vložilo v petek.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje