Usnjarsko podjetje Konus je v najboljših časih zaposlovalo skoraj 1.800 ljudi. "Upniki so bili v tem času poplačani v petih obrokih, nazadnje decembra, čeprav takrat z nekoliko nižjo vsoto, saj je bilo preostalo premoženje le še manjše vrednosti, upnikov pa je kar precej," je pojasnil stečajni upravitelj Branko Đorđević.
Stečaj so zavlekli denacionalizacijski postopki
Upniki so v slovenskokonjiškem podjetju prijavili za nekaj več kot štiri milijone evrov terjatev, med njimi so bili večinoma zaposleni z neizplačanimi plačami, na koncu pa so bili poplačani v višini 2,5 milijona evrov. Za kar desetletno trajanje stečajnega postopka so po Đorđevićevih besedah krivi predvsem dolgo trajajoči sodni in denacionalizacijski postopki. Nekateri med njimi se še vedno vlečejo.
Usodna je bila izguba nekdanjega tržišča
Korenine nekdanjega konjiškega usnjarskega velikana segajo v 19. stoletje, zadnja leta njegovega obstoja pa se je ukvarjal s številnimi težavami. Usodna za podjetje je bila izguba jugoslovanskega tržišča na začetku devetdesetih let, zaradi česar delavcem niso več mogli v celoti izplačevati plač, ti pa so postali njegovi največji upniki. Stečajni postopek je bil uveden 15. februarja 2001, poleg zaposlenih pa so bile med manjšimi upniki še Slovenske železnice in Slovenska odškodninska družba.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje