Foto: BoBo/Žiga Živulović ml.
Foto: BoBo/Žiga Živulović ml.

Direktorica ponudnika potrošniških izdelkov Studio Moderna Jana Umek je na sodišče vložila predlog za stečaj podjetja, o tem pa je že obvestila tudi zaposlene, so poročale Finance.

Neuradno naj bi se pripravljal načrt za nadaljevanje dela poslovanja podjetja v novih prostorih in z novo grafično podobo.

Kot še navajajo Finance, je Umek med razlogi za stečaj navedla, da je podjetje insolventno, saj se že dalj časa spoprijema s pomanjkanjem obratnega kapitala, nižjimi prihodki, poleg tega pa ni zmožno poravnati obveznosti do upnikov in zaposlenih. Zaposlene je obvestila, da bodo v prihodnjih dneh obveščeni o svojih pravicah v stečajnem postopku.

Lastnik Studia Moderna Sandi Češko stečaja za Finance ni želel komentirati. Češko pa je za portal N1 potrdil, da so vložili vlogo za stečaj podjetja in da so bili finančni izzivi, ki so jih podedovali od prejšnjih lastnikov, preveliki, saj noben vlagatelj ni bil pripravljen pokriti 60-milijonske luknje.

Dodal je tudi, da je nemški Matratzen Concord, ki so mu prodali maloprodajni segment, pripravljen večini od dvesto zaposlenih ponuditi zaposlitev.

Kot še poroča N1, bo Češkovo nizozemsko podjetje Studio Moderna Founders tudi največji upnik slovenskega Studia Moderna v stečaju.

Del dejavnosti naj bi se nadaljeval

Na Financah menijo, da se utegne nadaljevati del dejavnosti, ki jo je Češko na začetku julija prodal kitajskim partnerjem, lastnikom podjetja Matratzen Concord.

Češko je lani aprila prek finančne holdinške družbe Studio Moderna Founders znova prevzel nizozemsko družbo Studio Moderna Holdings, ki jo je pred tem prodal skladom različnih vlagateljev. Prodajni postopek pa je pokazal, da je bila družba že takrat v krizi, nato pa so Studio Moderna dodatno zelo prizadeli še ruski napad na Ukrajino in sankcije proti Rusiji.

Studio Moderna so dodatno zelo prizadeli še ruski napad na Ukrajino in sankcije proti Rusiji.
S težavami je rasel tudi dolg do dobaviteljev. "Tega smo podedovali od prejšnjih lastnikov, smo ga pa že zmanjšali. Zdaj znaša približno 50 milijonov evrov," je maja za Finance dejal Češko.

Češko je sicer maja letos potrdil, da je švicarsko podjetje Darka Horvata kupilo blagovne znamke ponudnika potrošniških izdelkov Studia Moderna. Kot so takrat poročale Finance, je kupec blagovnih znamk Dormeo, Delimano, Rovus in Top Shop novoustanovljeno Horvatovo podjetje Dormeo AG.

Po navedbah portala Necenzurirano.si naj bi Horvat za nakup odštel približno štiri milijone evrov, ostal pa naj bi tudi dobavitelj družbam skupine Studio Moderna.

Studio Moderna gre v stečaj