Šušteršič je na novinarski konferenci pojasnil, da se je seznanil s situacijo, vlada pa po njegovih besedah želi omogočiti zahtevano in nujno dokapitalizacijo NLB-ja brez državne udeležbe. Dodal je, da interes za dokapitalizacijo obstaja, a to še ni dogovor. O potencialnih vlagateljih ni želel govoriti.
Spomnil pa je, da je po zahtevah evropskih regulatorjev dokapitalizacija nujna in bi morala biti končana do 30. junija letos. "Preverili bomo ali je treba pri veljavni strategiji upravljanja NLB-ja kaj spremeniti, da bi proces dokapitalizacije s strani vlagateljev nemoteno potekal. V procesu dokapitalizacije bomo morali dogovoriti tudi ustrezno strukturo upravljanja," je dejal.
Minister si želi, da bi med pogajanji o dokapitalizaciji dosegli tudi soglasje o izbiri kakovostne uprave, ki bo imela ne le mandat, ampak tudi zaupanje tistih, ki bodo sestavljali spremenjeno lastniško strukturo banke.
Računa na sodelovanje AUKN-ja
Pričakuje odgovorno in hitro ravnanje upravljavcev državnega deleža ter sodelovanje AUKN-ja. "Ne želimo dati banke nekomu, ki nima denarja, ali ki jo bo vodil slabo," je zatrdil in dodal, da bo država obdržala delež. "Dokapitalizacija ne pomeni prodaje. Storili bomo vse, da bo dokapitalizirana do konca junija," je pojasnil.
Povedal je še, da si država želi najmanj minimalen delež (25 odstotkov + ena delnica) v banki, kar pa ni cilj. "Če bo potrebno za dokapitalizacijo manj, bo njen delež ostal večji," je dejal. Na kratko se je dotaknil tudi NKBM-ja, kjer si želi, da bi banka čim prej dobila delujočo upravo in nadzorni svet.
Jašovič: Likvidnost banke je dobra
Kot je znano, je Nova Ljubljanska banka v četrtek objavila poslovne rezultate za lansko leto. Skupina NLB je lani poslovala z 239 milijoni evrov izgube, matična banka je pri tem pridelala levji delež izgube, in sicer kar 233 milijonov evrov. Izguba leta 2011 je tako presegla tisto, doseženo v letu 2010. NLB pa je tako že tretje leto zapored končal z izgubo.
"Sanacija in konsolidacija banke potekata. Naravnanost in doslednost ukrepov je neizpodbitna. Likvidnost banke je dobra in še nekaj časa lahko živi, tudi če bi finančni trgi dokončno zamrli," je v četrtek dejal predsednik uprave NLB-ja Božo Jašovič. Pojasnil je še, da bi banka za dokapitalizacijo potrebovala 400 milijonov evrov.
"Predsednika uprave bi se moralo iskati prek razpisov"
Šušteršič je že v četrtek na novinarski konferenci po seji vlade zatrdil, da vlada v rebalansu proračuna za letos ne namerava zagotoviti denarja za dokapitalizacijo NLB-ja. Nameravajo pa z Banko Slovenije, AUKN-om, nadzornim svetom NLB-ja in upravo banke poiskati rešitev, da brez ali z najmanj mogočimi državnimi sredstvi najde denar za potrebno dokapitalizacijo. Ob tem je zatrdil, da bi morala biti država pri iskanju finančnega ali strateškega dokapitalizatorja NLB-ja enotna.
Dotaknil se je tudi tega, da je NLB brez vodstva in je po njegovem mnenju najpravilneje, da se predsednike uprav NLB-ja in Nove Kreditne banke Maribor išče prek razpisov. V primeru NLB-ja zagovarja mednarodni razpis.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje