Dow Jones je v petek izgubil odstotek, tehnološki Nasdaq pa pol odstotka. Foto: Reuters
Dow Jones je v petek izgubil odstotek, tehnološki Nasdaq pa pol odstotka. Foto: Reuters
Ker naj bi velika industrijska podjetja kmalu čutila pozitivne posledice sprejetja stimulacijskega svežnja, so se Boeingove delnice v petek podražile za 1,6 odstotka. Foto: Reuters

Tokrat so to načrti Obamove administracije za pomoč tistim, ki ne morejo odplačevati hipotekarnih kreditov. Več bo znano prihodnji teden, vsekakor pa je spodbudno, da se je odprla še ena fronta za preprečitev še hujše recesije. Ob vedno večji brezposelnosti narašča število Američanov, ki posojil ne morejo odplačevati, s tem pa število zaseženih nepremičnin, kar trg nepremičnin še dodatno destabilizira. V tej luči je bila dobrodošla sredina obljuba vodilnih mož nekaterih največjih bank, da bodo rubeže do preklica ustavili.

Dow Jones zadnji teden ob pet odstotkov
V zadnjem tednu je delniški indeks Dow Jones (7.850 točk) z izjemo srede izgubljal. V petih dneh se je stopilo dobrih pet odstotkov njegove vrednosti, ki je zdaj najnižja po novembru. Usoda bank je kljub vsem prizadevanjem za rešitev toksičnih bilanc (ameriške davkoplačevalce bo to stalo kar 2.000 milijard dolarjev) še vedno negotova, zato so finančne delnice še naprej na udaru. Zlasti, ker so rezultati številnih bank še vedno porazni in še slabši od slabih pričakovanj. V petek je razočarala britanska banka HSBC, ki je pod okriljem Lloydsa. Lanska izguba je znašala 8,5 milijard funtov.

Kdaj se bodo pokazali učinki ukrepov?
Zdaj je ključno vprašanje, kdaj se bodo pokazali učinki vseh sprejetih ukrepov. Verjetno bo sveženj, ki ga je v petek sprejel senat (republikanci so si želeli večjih davčnih spodbud in so ga podprli le trije republikanski senatorji), rezultate pokazal s precejšnjo zamudo, zato letos še ni pričakovati gospodarskega preobrata. Da bo ustvaril tri milijone in pol delovnih mest, je verjetno le iluzija. Medtem se razpoloženje ameriških porabnikov seveda še ni popravilo. V petek objavljeni podatek o februarskem zaupanju potrošnikov je padel globlje od napovedi.

Lloydsove delnice zgrmele v brezno
Morda so slabe novice že vštete v cene delnic, čeprav ni zagotovila, da ne bodo trgi spet preizkušali novembrskega dna. Samo letos je Dow Jones izgubil 10,6 odstotka. Vodilne evropske delnice so zadnji teden v povprečju padle za 3,6 odstotka, merjeno z indeksom FTSEuorfirst 300 (796 točk). V petek so Lloydsove delnice izgubile tretjino vrednosti. Vrednost evra je 1,286 dolarja. Nafta je v petek zaradi ameriškega stimulacijskega svežnja poskočila za deset odstotkov, na 38 dolarjev, medtem ko je zlato teden končalo pri 941,7 dolarja. Slovenski borzni indeks je v zadnjem tednu pridobil tretjino odstotka, promet pa je še naprej zelo nizek. Najbolj so se podražile delnice Petrola, za skoraj pet odstotkov. Sledita Pivovarna Laško (1,9) in Krka (1,3).

T. O.