"Računali smo, da bo nakup cenejši in bo Telekom odštel 150 milijonov evrov, ne 190. Po naših ocenah je premija za 20 odstotkov previsoka. Poleg tega je dividenda pol manjša kot lani. Osebno sem zaradi prevzemov na jugu kar pričakoval takšen scenarij, čeprav je tudi jasno, da želi v teh kriznih podjetje vrednost svoje delnice ohranjati vsaj skozi dividendo. Kompromis je kar dober," je dogajanje s Telekomovimi delnicami za MMC komentiral borzni posrednik pri Abanki Tomislav Apollonio.
Čas za pivo
Apollonio je dodal, da je promet na Ljubljanski borzi še vedno nizek, ponedeljkovo trgovanje pa so zaznamovali tudi slabi signali iz tujine: "General Motorsu grozi stečaj, finančni minister pa pravi, da bo treba bankam še naprej pomagati, da bi preživeli, saj so še vedno kapitalsko podhranjene." Tako kot Telekomove so tudi delnice Krke, Mercatorja, Luke in Gorenje izgubile okrog tri odstotke, je pa Krka na koncu okrevala in krenila do 54,4 evra. V prvi kotaciji so se podražile le Petrolove in Intereuropine delnice, v borzni kotaciji pa je visoka, skoraj šestodstotna rast, uspela Pivovarni Laško. Slovenski borzni indeks (3.519 točk) se je znižal za skoraj odstotek. Z Istrabenzom je trgovanje še vedno ustavljeno.
KRKA -3,23 % 52,19 EUR
PIV. LAŠKO 5,78 % 43,95
TELEKOM -2,68 % 136,95
AERODROM 0,00 % 27,80
SAVA 1,61 % 245,20
NOVA KBM -1,05 % 8,48
LUKA KOPER -2,74 % 19,55
GORENJE -3,22 % 9,03
SAVA RE -1,35 % 10,20
Tudi španski bančni sektor v hudih težavah
Po marčevski rasti je na globalnih trgih spet čas za streznitev. Pozornost vlagateljev je usmerjena v ameriško avtomobilsko industrijo. General Motors je na robu zloma, kar bi imelo seveda katastrofalne posledice za že tako hudo prizadeto gospodarstvo. Na evropskih borzah so dopoldne posledično občutno zdrsnile delnice avtomobilskih proizvajalcev, prav tako pa po obdobju divje rasti spet izgubljajo bančne delnice, dodatno tudi zato, ker iz Španije prihaja novica, da je vlada eni od regionalnih bank pomagala pred propadom. Vseevropski delniški indeks FTSEurofirst 300 (718 točk) je bil kmalu po odprtju za 2,5 odstotka pod gladino.
Slabe novice z Japonske
Še večje izgube si je privoščil tokijski trg. Nikkei (8.236 točk) je padel za 4,5 odstotka in izgubil polovico tistega, kar je pridobil prejšnji teden. Industrijska proizvodnja je februarja na Japonskem nazadovala peti mesec zapored. Analitiki vseeno menijo, da ni verjetnosti, da bi Nikkei spet "flirtal" s 26-letnim dnom (tik pod 7.000 točkami), doseženim na začetku tega mesecu. Newyorški Dow Jones (7.776 točk) je prejšnji teden kljub negativnemu petku porasel za sedem odstotkov, vse pa kaže, da bo marca doživel največji mesečni porast v zadnjih dveh desetletjih.
T. O.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje