V mislih imamo seveda razvite borze, ki so se po 9. marcu občutno pobrale, potem ko so vodilne ameriške banke sporočile, da letos poslujejo pozitivno in so nekateri gospodarski kazalniki vlili upanje, da se v ZDA razmere počasi le izboljšujejo. "Smo v položaju, ko podatki že skoraj ne morejo biti slabši od pričakovanj, nekatera podjetja pa so začela pozitivno presenečati. Ni nujno, da z dobrimi rezultati, dovolj je že, da ti niso tako slabi, kot so bile slabe napovedi," je povedal eden od tujih analitikov.
V New Yorku tretji zaporedni teden rasti
V zadnjem tednu so se vlagatelji razveselili zlasti vladnega načrta o rešitvi toksičnih bančnih aktiv (v ponedeljek je Dow Jones porasel za sedem odstotkov!) in poročila o spodbudni februarski prodaji novih in rabljenih stanovanj. Psihološko je dobro deloval tudi podatek o predstavi ameriškega gospodarstva v zadnjem lanskem četrtletju. Da ne bo pomote: 6,3-odstotni padec bruto domačega proizvoda je katastrofalen, toda nekateri so pričakovali, da bo padec še malce višji.
Koliko Američanov je marca ostalo brez službe?
Prihodnja usoda delniških trgov bo odvisno zlasti od poslovnih rezultatov vodilnih podjetij v prvem letošnjem četrtletju (največji proizvajalec aluminija Alcoa bo tradicionalno pohitel in 7. aprila že postregel s podatki). Dobički naj bi nazadovali za več kot 30 odstotkov! V tem tednu bo glavni dogodek petkova objava o marčevskem trgu dela v ZDA. Če se bo brezposelnost zvišala manj od napovedi, utegne to prinesti nov sunek navzgor, sicer pa bi lahko doživeli tudi konkretnejše unovčevanje dobičkov.
Nasdaq: 1.545
DAX30: 4.203
FTSE100: 1.971
Lahka nafta: 52,38
Zlato: 921,05
EUR/USD: 1,3298
USD/JPY: 97,85
EUR/CHF: 1,5201
Banke so imele marca težave
V zadnjem tednu je indeks Dow Jones poskočil za skoraj sedem odstotkov, čeprav je bil petek negativen, saj je Dow zaradi zaradi padca finančnih delnic in nižjih cen nafte, ki so obremenile energetski sektor, padel za skoraj 150 točk. Predsednika banke JPMorgan Chase in Bank of America sta posvarila, da je bil marec zahteven mesec. Če do torka ne bo večjih pretresov, se bo Wall Street lahko pohvalil z največjim mesečnim porastom v zadnjih dveh desetletjih!
Dolar spet pokazal moč
Evropske borze so po šestih dneh rasti v petek izgubljale, vseeno pa je indeks FTSEurofirst 300 (737 točk) v vsem tednu pridobil 2,7 odstotka. Na valutnih trgih je bilo po burnem prejšnjem tednu zadnje dni dokaj mirno, dolar pa v nasprotju z napovedmi ni še naprej drsel, ampak se je okrepil. Za evro je treba plačati 1,33 dolarja, saj poznavalci pričakujejo, da bo tudi Evropska centralna banka, tako kot Fed, prisiljena v kvantitativne metode oživljanja gospodarske rasti.
Telekomova dividenda: šest evrov
Na Ljubljanski borzi je še naprej dolgočasno. Na tedenski ravni je indeks SBI20 (3.552 točk) pridobil 1,66 odstotka. Enotni tečaj Telekoma (140,72 evra) se je povzpel za sedem odstotkov in pol. Delnice so v zadnjem obdobju pridobivale tudi zaradi pričakovanj o visoki dividendi. Te naj bi znašale po šest evrov, kar je pol manj kot lani. Z delnicami Istrabenza je borza do ponedeljka, ko naj bi bilo že znano, kako so se odločile banke upnice, ustavila trgovanje.
T. O.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje