Frankfurtski delniški indeks DAX30 je dopoldne zanihal več za kot dva odstotka navzdol. Foto: Reuters
Frankfurtski delniški indeks DAX30 je dopoldne zanihal več za kot dva odstotka navzdol. Foto: Reuters
Cena zlata se je znižala za skoraj dva odstotka in padla pod 1680 dolarjev za unčo. Foto: Reuters
Ljubljanska borza
Na Ljubljanski borzi so bile uvodni dan tedna s 553 tisoč evri najprometnejše Mercatorjeve delnice. Njihov tečaj je ostal pri 155 evrih. Gorenjeve delnice so se pocenile za več kot tri odstotke in preprečile, da bi se indeks SBI TOP (+0,02 %; 590 točk) opazneje pobral z zgodovinskega dna. Foto: MMC RTV SLO/T. O.

Potem ko so prejšnji teden članice Evropske unije (resda brez Velike Britanije) dosegle dogovor o fiskalnem paktu za zaostritev proračunske discipline, so delniški indeksi v petek močno porasli, toda v ponedeljek dopoldne so vsi ti dobički že izpuhteli, saj vlagatelji pogrešajo še načrt, kako se rešiti vnovične recesije. Frankfurtski DAX30 se je dopoldne znižal za dva odstotka in zdrsnil do 5.855 točk. V Londonu in Parizu so bile izgube približno enoodstotne. Vrednost evra se je znižala na 1,3255 dolarja.

Moody's nič kaj optimističen
Pri agenciji Moody's so zapisali, da je evrsko območje še naprej pod pritiskom in v pričakovanju novih šokov, zato utegnejo v prvi četrtini leta 2012 številnim evropskim državam znižati bonitetno oceno. Podobno grožnjo so pred enim tednom izrekli tudi pri agenciji S & P. Špekulantje medtem še naprej stavijo na nadaljnji padec evropske valute, analitiki pa so po anketi Bloomberga zadnji teden oklestili svoja pričakovanja o vrednosti evra konec letošnjega leta z 1,40 na 1,32 dolarja.

Evro zaradi nižjih obresti izgubil privlačnost
Evro je bil letos po pomladanskem zvišanju obrestnih mer z 1,0 na 1,5 odstotka v boljšem položaju kot dolar, toda Evropska centralna banka je zdaj obresti spet postavila na rekordno nizko raven enega odstotka. Pričakovati je, da jih bo celo znižala na pol odstotka, kar devizne trgovce odvrača k nakupom evra. Poleg tega naj bi bila naslednje leto rast v območju evra samo polodstotna, medtem ko naj bi imele ZDA 2,19-odstotno rast.

Donos italijanske obveznice blizu 7 %
Večja nervoza se danes čuti tudi na obvezniških trgih. Donos desetletne italijanske vladne obveznice je porasel na 6,6 odstotka, s čimer se je pribitek (torej razlika v primerjavi z varnimi nemškimi obveznicami) povišal na 447 bazičnih točk. Donos desetletne španske obveznice se je zvišal za 0,15 odstotne točke, na 5,95 odstotka. Evropska centralna banka je prejšnji teden odkupila za okrog 20 milijard obveznic in še naprej zavrača idejo, da bi dejavneje posegala na trg.

Tečaji delnic na Ljubljanski borzi:

INTEREUROPA

+4,17 %

0,50 EUR

NOVA KBM

+1,74 %

3,51

PETROL

+0,57 %

158,00

KRKA

+0,20 %

50,00

MERCATOR

-0,00 %

155,00

ZAV. TRIGLAV

-0,09 %

11,10

TELEKOM

-1,23 %

64,00

GORENJE

-3,37 %

4,30


Skepsa prav po vsakem vrhu EU-ja
"Današnje trgovanje kaže, da lahko vlagatelji v vsakem poskusu evropskih voditeljev najdejo luknjo. Zdaj jih skrbi delitev Evrope na države, ki dogovor podpirajo, in na tiste, ki dogovor zavračajo. Nevarnost za delovanje evropskih institucij je tudi namera, da se mimo enotnega pravnega reda Evropske unije podpisujejo dodatni dogovori. Dosežen dogovor, ki je v določenih točkah v bistvu ravno to, kar Evropa potrebuje, pa ne naslavlja nekaterih kritičnih stvari," je povedal upravljalec skladov pri Alta skladih Peter Jenčič.

Kdor tvega, naj nosi tudi posledice
"Niti po tem vrhu EU oz. EMU ni ponudil vzvodov za oz. scenarija za povečanje konkurenčnosti perifernih držav. Komentar po vrhu, da je bilo siljenje zasebnih vlagateljev, da prostovoljno priznajo izgube pri naložbah v državne obveznice, očitno napaka, po mojem ni ravno porok, da se stvari postavljajo na pravo mesto. Moje stališče namreč je, da so zasebni vlagatelji pri nakupu teh obveznic povsem zanemarili tveganje, zdaj pa pričakujejo, da se bodo zaradi ne dovolj dobro opravljene domače naloge iz investicije izvlekli s celo kožo."