![Na newyorški borzi Nasdaq vse od dnevov takoj po 11. septembru 2001 ni bilo tako slabega tedna kot tokrat. Foto: Reuters](https://img.rtvcdn.si/upload/Svet/nasdaq.jpg)
![Zlate palice](https://img.rtvcdn.si/upload/Svet/zlato.jpg)
Tudi tehnološka podjetja je prizadela kreditna kriza, je razbrati iz številnih objav. Nazadnje je napovedi oklestil tudi Qualcomm. V petek je na nervozo dodatno vplivalo še poročilo, da je zaupanje ameriških uporabnikov zaradi padca cen nepremičnin in dragega goriva oktobra doseglo dveletno dno. Delniški indeks Dow Jones (13.042 točk) je v zadnjih petih dneh izgubil 4,1 odstotka, od tega samo v petek 1,7 odstotka, potem ko so IBM-ove delnice padle za dobrih pet odstotkov.
Primanjkljaj se opazno krči
Delnice Qualcomma so padle za štiri, Microsofta za tri odstotke. Kljub vsej zmedi, ki zaradi hudih težav na trgu drugorazrednih hipotekarnih posojil na trgu vlada od letošnjega poletja, so delniški indeksi v primerjavi z začetkom leta še vedno v pozitivnem območju, Dow Jones za 4,7, Nasdaq za 8,8 odstotka. Med redkimi pozitivnimi novicami zadnjega tedna omenimo podatek, da je zaradi šibkega dolarja ameriški zunanjetrgovinski primanjkljaj dosegel najnižjo vrednost v zadnjih več kot dveh letih.
Rio Tinto spet občutno navzgor
Vseevropski delniški indeks FTSEurofirst 300 (1.511 točk) je ta teden izgubil 3,1 odstotka in je zdaj najnižje v zadnjih sedmih tednih. V petek je zaradi odlične predstave Ria Tinta (prevzeti ga želi rudarski velikan BHP Billiton) na začetku dneva kazalo na preobrat, vendar je nato iz ZDA prišla novica o težavah četrte največje ameriške banke Wachovia. Vlagatelji se bojijo, da banke še niso razkrile vseh razsežnosti krize. Posledično so bile bančne delnice spet na udaru prodajalcev, prav tako tehnološke (Nokia: -4,2 odstotka).
Bomo pri zlatu le videli popravek?
Očitno čas za nakup finančnih delnic še ni pravi, čeprav so nekatere letos izgubile že 30 odstotkov. Ne lovi padajočega noža, pravi staro borzno pravilo. Nič kaj spodbudno ni na borznike vplivala tudi napoved nižje gospodarske rasti v Evropski uniji. Rast naj bi se naslednje leto zaradi kreditne krize in visokih cen nafte upočasnila na 2,4 odstotka.
Dolar je zadnje dni izgubil tla pod nogami. Evro je zdaj vreden 1,467 dolarja. Zlato (839 dolarjev) je tik pod rekordno mejo 850 naletelo na velik odpor, pri tolikšni rasti popravek ne bi bil presenetljiv.
T. O.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje