Vasle meni, da so nekatere države v evrskem območju še v slabšem položaju kot Slovenija. Foto: MMC RTV SLO
Vasle meni, da so nekatere države v evrskem območju še v slabšem položaju kot Slovenija. Foto: MMC RTV SLO

Kot je napovedal Boštjan Vasle, bi se rast lahko približala napovedim Organizacije za ekonomsko sodelovanje in razvoj ter bila dvoodstotna. Dodal je, da Umarjeve napovedi o gospodarski rasti in inflaciji že držijo. Za morebitno osvežitev napovedi bodo počakali na podatke statističnega urada o gospodarski dejavvnosti Slovenije.

Nizke cene bodo vplivale na inflacijo
Umar napoveduje padanje cen, nižje cene nafte in hrane ter umirjanje gospodarske dejavnosti naj bi se kmalu poznalo tudi na stopnji inflacije. A deflacije kljub temu ni pričakovati. Obenem pa Vasle opozarja, da nižanje cen verjetno ne bo dolgoročno.

"Če bi se takšna gibanja nadaljevala v prihodnjem letu in bi sovpadala z nadaljnjim umirjanjem gospodarske rasti, lahko pričakujemo, da bo inflacija v Sloveniji in celotnem evropskem prostoru zanihala pod cilj ECB-ja, to je dva odstotka," je razložil Vasle, ki meni, da razmere v Sloveniji v primerjavi z drugimi državami evrskega območje še zdaleč niso med najslabšimi.

Nižanje obrestnih mer ne bo dovolj
Opozoril je, da se Fed in ECB počasi približujeta območju, ko samo z nižanjem obrestne mere ne bo mogoče doseči zaželenih učinkov, in predlagal usklajeno akcijo vseh ekonomskih politik za ublažitev posledic krize.

Boštjan Vasle je še predstavil podatek, da je kazalnik gospodarske klime najnižji po letu 1995, število brezposelnih pa se je v primerjavi z lani že povečalo. Tudi plače v zasebnem sektorju že kažejo znake umirjanja.

S. Z.