V matičnem, šempetrskem podjetju bodo letos znova zaposlovali. Foto: Iskra Avtoelektrika
V matičnem, šempetrskem podjetju bodo letos znova zaposlovali. Foto: Iskra Avtoelektrika
Borut Pahor
Ob 50-letnici je podjetje obiskal tudi predsednik vlade. Foto: MMC RTV SLO


Šempetrska Iskra Avtoelektrika je delo začela leta 1960 kot enota Iskre Kranj za proizvodnjo avtoelektričnih izdelkov, danes pa posluje v 58 državah sveta, svoje izdelke pa prodaja 2.500 različnim kupcem. Predsednik uprave Edvin Sever je dejal, da po kriznem letu 2009 v prihodnost zrejo z optimizmom, ki temelji na novih naročilih in proizvodnji, zagotovljeni do konca leta.
"Prihodnost temelji v vlaganju v razvoj tudi v kriznih časih"
Sever je pojasnil, da svojo prihodnost vidijo predvsem v izdelkih višje dodane vrednosti in v zeleni tehnologiji. Dejal je še, da brez nenehnih raziskav ne bi preživeli zadnje svetovne gospodarske krize - za raziskave so letno namenili od štiri do pet milijonov evrov. Vlagali so predvsem v raziskave na področju vetrne in sončne energije, sledijo pa tudi razvoju izdelkov za vozila na električni pogon.

Iskra Avtoelektrika največ, kar 60 odstotkov, proda na trgu zahodne Evrope, s 13-odstotnim deležem pa sledijo ZDA in z 12-odstotnim deležem Azija, kjer je Iskra najmočnejša na kitajskem trgu.

Vsi odpuščeni znova na delovna mesta
Kljub veliki krizi v letu 2009 in odpuščanju delavcev so vsem odpuščenim poslali vabila k ponovni zaposlitvi. Čeprav so zaposlitve predvsem za določen čas, se je večina že odzvala povabilu. Iskra trenutno zaposluje 2.400 delavcev, od tega 1.800 v Sloveniji - 1.515 v matičnem šempetrskem podjetju. V tujini ima Iskra še pet proizvodnih podjetij, ki jih bodo obdržali tudi v prihodnje, je zagotovil predsednik uprave, ki letošnje poslovanje označuje za dobro, "celo nad pričakovanji".

Pahor: Vaš uspeh je naš uspeh
Ob 50-letnici je tovarno obiskal tudi predsednik vlade Borut Pahor, ki je tudi sam doma iz Šempetra pri Gorici. Uspeh Iskre je označil za zgled, ne samo Goriški, temveč celotnemu slovenskemu gospodarstvu in družbi. Premier pri tem ni mogel mimo težav, ki jih je prinesla svetovna gospodarska kriza. "Pomembno je, da smo po tolikšnih zaporednih padcih bruto domačega proizvoda tudi v Sloveniji v zadnjem četrtletju doživeli rast bruto domačega proizvoda, in to za opaznih 2,2 odstotka," je dejal Pahor.

"Odpirali bomo nova delovna mesta, zaposlovali se bodo mladi ljudje, na zaposlenega bomo imeli višjo dodano vrednost, znova bomo povečali izvoz, ki ne bo omejen zgolj na obstoječe izvozne trge. Slovenska ekonomija bo doživela temeljito prestrukturiranje, izpeljali bomo nekatere reforme, ki jih nekoč nismo," je še zagotovil predsednik vlade.