Voditeljici podkasta Urška Jereb in Urška Valjevac (z leve) in gostja Medeja Lončar. Foto: Radio Slovenija
Voditeljici podkasta Urška Jereb in Urška Valjevac (z leve) in gostja Medeja Lončar. Foto: Radio Slovenija

Carinsko-trgovinska vojna in vsesplošna nestabilnost narekujeta poslovanje v evropskih podjetjih. "Zelo težko je usklajevati strateški načrt ter dnevno poslovanje, ki to strategijo sproti odnaša oziroma spreminja," v najnovejši epizodi podkasta Srce bije za posel pravi Medeja Lončar. Siemens razvija globalne tehnološke rešitve, podprte na umetni inteligenci, za številne panoge, med drugim za vesoljsko, kemično in orožarsko industrijo ter za avtomobilski sektor. Ameriške carine Siemens ne bodo prizadele v tolikšni meri, saj ima ena izmed največjih tehnoloških družb v Evropi številne tovarne tudi v ZDA. "26 odstotkov prihodkov ustvarimo na ameriških tleh, prav tako četrtino nabave opravimo v ZDA," pravi Medeja Lončar.

Še vedno največ prihodkov Siemens pridela v Evropski uniji, in sicer približno 48 odstotkov. Od tega glavnino – 15 odstotkov – v Nemčiji. Pred mesecem je v javnosti odjeknila novica o obsežnem odpuščanju. Medeja Lončar pravi, da bo ukinjenih 6 tisoč delovnih mest posledica prestrukturiranja nemške avtomobilske industrije. Nemčija je namreč v preteklosti sprejela zelo strogo zeleno politiko; posledica je, da nemška podjetja plačujejo tako rekoč najvišje cene energije v Evropski uniji. Tamkajšnja podjetja zato pozivajo politiko, naj vendarle uravnoteži svoje ekonomske usmeritve. "V svoji karieri še nisem doživela, da bi CEO Siemensa nagovoril politike," pravi Medeja Lončar. Ronald Busch je nemško politiko med drugim opozoril na podobne izzive, s kakršnimi se srečuje tudi Slovenija. Gre za uvedbo pametnejše energetske politike, zmanjšanje birokracije ter vzpostavitev pragmatizma v trgovinskih sporazumih. "V Sloveniji, na Hrvaškem in v Srbiji odpuščanj ne načrtujemo," dodaja direktorica Siemens Slovenija.

V luči nestabilnosti in grozečih carin Medeja Lončar opozarja tudi na prednosti Evropske unije, ki pa jih ta za zdaj še ni povsem izkoristila. "V Evropski uniji imamo zelo veliko tako imenovanega domenskega znanja na različnih področjih. Če bi to povezali z umetno inteligenco, bi ustvarili veliko dodano vrednost. To v Evropski uniji imamo in omenjeno bi morali izkoristiti. Še CEO Nvidie Jen-Hsun Huang nas je okrcal, da sedimo na zlatem rudniku. Imamo bogato znanje o industriji, energetiki in pametni infrastrukturi, ki pa ga do zdaj še nismo dovolj izkoristili," sklene Medeja Lončar.

Medeja Lončar, Siemens