Anton Rozman, sekretar sindikata tekstilne in usnjarskopredelovalne
industrije, je v spletni klepetalnici dejal, da je brez dela v letošnjem letu ostalo 1.500 delavcev, meni pa, da bo večina pred kratkim odpuščenih tekstilnih delavcev ostala brezposelna.
Nujen je program prestrukturiranja
Rozman je pojasnil, da za nastali položaj glavni krivec ni država, vendar pa določa pogoje, kako in na kakšen način bomo ali ne bomo ukrepali. Vladne subvencije po njegovem mnenju niso dolgoročna rešitev, potrebno bi bilo namreč pripraviti temeljit program, ga finančno ovrednotiti in prevzeti odgovornost za izvedbo.
Pojasnil je, da za trenutno stanje slovenske tekstilne industrije ni krivo izključno poceni kitajsko blago. Ta je le eden izmed elementov, vendar najbolj izrazit. Krivdo si delijo tudi slovenski menedžerji, ki so "zaspali, saj se ni pravočasno odzval že na izgubo trgov po letu 1990, prav tako pa ne na pasti, ki jih globalizacija prinaša".
Sindikat mora sodelovati
Sindikat sicer ne morejo neposredno vplivati na poslovno politiko, vendar pa lahko sodelujejo v procesih uresničevanja novih idej in inovativnih prijemov. Glavno orodje sindikata sta kolektivna pogodba in zakonodaja, "ne sme biti konservativen in si mora prizadevati za upeljavo in uveljavitev naprednih, novih oblik poslovanja, čeprav mogoče v tem družba odpusti nekaj delavcev, na daljši rok pa verjetno taka oblika daje možnost preživetja".
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje