Revizija stanovanjske politike od leta 2015 do 2021 je pokazala, da njeno izvajanje ni učinkovito. Stanovanjski sklad kot vodilni izvajalec je v sedmih letih od države dobil le 30 milijonov evrov, pa še to samo v obliki stanovanj in zemljišč. Aktualna vlada obljublja več sredstev za graditev na zemljiščih, ki jih po prenosu s slabe banke upravlja Slovenski državni holding, predviden pa je tudi vložek zasebnih skladov.
Republiški stanovanjski sklad je lani zgradil 750 najemnih stanovanj, toliko jih bo tudi letos, ko naj bi dobil obljubljenih 20, 25 milijonov evrov iz državnega proračuna. "Če pa ne bo letos dodatnega denarja, vsaj 20 milijonov, bo pa že v drugem letu padec na 500 in potem padec na približno 200, 300," je za Radio Slovenija dejal direktor sklada Črtomir Remec. Vlada je kot načrt razglasila 5000 novih javnih najemnih stanovanj do leta 2026. "Jaz bi si upal reči, da je približno polovica od teh 5000 stanovanj finančno podprtih, polovica pa je v zraku," je ob tem opozoril Remec.
Z novim letom je Slovenski državni holding od ugasnjene slabe banke prevzel neprodana zemljišča. Za gradnjo javnih stanovanj je v Ljubljani, Mariboru, Rušah, Novi Gorici, Bohinju, Tržiču in Šenčurju primernih 15 zemljišč, skupaj pa so vredna 38 milijonov. Vendar bi jih razvijali zasebniki, zato imajo na inštitutu za študije stanovanj in prostora ob tem pomisleke. Pomislek sociologinje z inštituta za študije stanovanj in prostora Maše Hawlina: "Ti skladi predvidevajo, da so obrestne mere po navadi višje, kar pomeni, da se to prevede direktno v višje najemnine," je opozorila Maša Hawlina z inštituta.
Aleksander Nagode z ministrstva za finance ob tem pravi, da je skrb odveč. "Nepremičnine in te aktivnosti SDH-ja bodo določene tudi v novi strategiji upravljanja naložb države, ki jih sprejme DZ. In v tej strategiji se bo tudi določilo, da tukaj ne bo nobenega stremljenja k donosom, dobičkom, ampak samo k zagotavljanju javnih najemnin stanovanj," je zatrdil.
To pa pomeni, da bodo morali biti javna najemna stanovanja in morebitni dobički regulirani, recimo po dunajskem vzoru neprofitnih stanovanjskih organizacij. "Da bodo delovala na enak način, kakor delujejo v okviru javnega sektorja, se pravi z dostopno najemnino," je pojasnil Klemen Ploštajner z ministrstva za solidarno prihodnost. Nov stanovanjski zakon bi lahko nastal prihodnje leto.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje