"Skrbi nas tudi to, da naj bi kupci že predhodno dobili soglasje enega od regulatorjev, ministrstva za kulturo, kar vnaša dvom o transparentnosti postopkov tudi na tej ravni," so sporočili Upravni obor Društva novinarjev Slovenije, Večerov Aktiv DNS in zastopstvo uredništva ČZP Večer.
V Večer ne prihaja strateški lastnik
"V Večer ne prihaja strateški lastnik, ki bi podjetje novinarsko in razvojno okrepil ter finančno konsolidiral, ker bo Večer prevzemal z dolžniškim kapitalom. Zato obstaja tudi realna nevarnost izčrpavanja in vzpostavitve poslovnega modela predvsem na temelju ostrih rezov, tudi v novinarsko delo," so zapisali v skupnem sporočilu za javnost.
Z vnaprejšnjo napovedjo o odpuščanju 53 zaposlenih sta Hakl in Todorović utemeljenost navedenih bojazni potrdila že sama, so utemeljili zaskrbljenost.
79,24-odstotni delež v Večeru prodali družbi Dober Večer
Iz Pivovarne Laško, največjih lastnikov Dela, so uradno potrdili, da so prodali 202.788 delnic oz. 79,24-odstotni delež v Večeru družbi Dober Večer.
Iz pivovarne so sporočili, da prodaja pomeni izvršitev odločbe urada za varstvo konkurence, ki jo je urad izdal že leta 2009. Pogodba je sicer sklenjena pod odložnim pogojem pridobitve ustreznega soglasja agencije za varstvo konkurence, so še sporočili prek Seoneta.
Lastnika družbe Dober večer sta nekdanji direktor oglaševalske agencije Pristop Uroš Hakl in nekdanji predsednik uprave družbe T-2 Sašo Todorović. Večer naj bi kupila za dober milijon evrov, čeprav je za favorita veljala agencija Odmev, ki jo zastopata Damijan Nacevski in Vili Grdadolnik, zadnji je sicer tudi zunanji svetovalec Pivovarne Laško za odnose z javnostmi. Hakl in Todorović naj bi ponudbo izboljšala tik pred zdajci.
Za Odmevom naj bi stal tudi kitajski kapital družbe Poly Real Estate Group, ki naj bi bila pripravljena v Večer vložiti dva milijona evrov. A je ponudnik želel vsaj 24 ur, da dobi zagotovilo, da ta denar bo, kar pa je bilo po informacijah Večera za Delo preveliko tveganje.
Od novih lastnikov pričakujejo odgovornost
Ministrstvo za kulturo je glede nakupa Večera prejelo dve vlogi, 17. junija vlogo družbe Astraea iz Maribora ter 20. junija vlogo družbe Dober večer iz Murske Sobote, so sporočili z ministrstva. "Ministrstvo je na podlagi pridobljenih podatkov pri Agenciji za trg vrednostnih papirjev RS in vpogleda v javno dostopne podatke ugotovilo, da ne obstajajo razlogi za zavrnitev izdaje soglasja, zato ga je obema družbama 2. julija tudi izdalo," so navedli.
Dodali so, da v postopku izdaje soglasja ne smejo presojati, ali je potencialni vlagatelj tudi sposoben vodenja, upravljanja ter strateškega razvoja medijske hiše. "Ne glede na to pa ministrstvo pričakuje, da se novi lastnik družbe Večer, še zlasti v zaostrenih razmerah na domačem medijskem trgu, dobro zaveda svoje velike odgovornosti za prihodnost časnika, ki ima v slovenskem medijskem prostoru dolgo tradicijo in zelo velik pomen pri zagotavljanju pluralnega in raznolikega medijskega prostora," so izpostavili.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje