Država je imela pred skupščino v Luki Koper 49 odstotkov prednostnih delnic z omejeno glasovalno pravico in štirikrat nižjo dividendo. Foto: RTV SLO
Država je imela pred skupščino v Luki Koper 49 odstotkov prednostnih delnic z omejeno glasovalno pravico in štirikrat nižjo dividendo. Foto: RTV SLO
Po nekaterih ugibanjih naj bi se država za preoblikovanje delnic odločila, ker želi pripraviti teren za nemški nakup. Foto: RTV SLO
Država krepi moč v Luki Koper

Država, ki je večinska lastnica Luke, bo s tem še okrepila svojo moč. Navadni delničarji so že napovedali številne izpodbojne tožbe. S preoblikovanjem se ne strinjajo, ker bodo imeli v prihodnje nižje dividende, zato se čutijo ogoljufane.

Predstavniki finančnega ministrstva so v predlogu preoblikovanja delnic obrazložili, da je zdajšnja ureditev v nasprotju z zakonodajo in da bi to lahko celo privedlo do likvidacije družbe.

Mali delničarji podprli sklic nove skupščine
Predstavniki malih delničarjev so podprli predlog Janeza Starmana, ki je zahteval, da se skliče nova skupščina, na kateri bi lastniki navadnih delnic, torej vsi delničarji z izjemo države, ki ima prednostne delnice, odločali o izrednih predlogih države, spremembi prednostnih delnic v navadne in spremembah statuta. Tak predlog je v skladu z zakonom o gospodarskih družbah moralo podpreti vsaj 10 odstotkov kapitala. Na skupčini Luke Koper je predlog podprlo več kot 33 odstotkov kapitala.

Starman je ocenil, da odločitev predsednika skupščine Mirka Pavšiča, da bodo o predlogih države odločali na četrtkovi skupščini, a na ločenih glasovanjih brez navzočnosti predstavnikov države, ni v skladu z določbami zakona o gospodarskih družbah, saj mora uprava družbe sklicati novo skupščino in napovedati izpodbojne tožbe na vse sklepe skupščine.

Država pripravlja teren za prodajo?
Po nekaterih ugibanjih naj bi država s preoblikovanjem delnic, če držijo ugibanja o ustanavljanju holdinga med železnicami, Luko in Intereuropo, pripravljala teren za nemški nakup. Poznavalci pa napovedujejo, da bi bila pod vprašaj lahko postavljena celo gradnja tretjega pomola, saj bo država težko dobila investitorja za 200 milijonov evrov.

Bakuj: Izid skupščine popravek velike napake iz preteklosti
Finančni minister Andrej Bajuk je z razpletom skupščine Luke Koper, na kateri so delničarji podprli predlog države o preoblikovanju dlenic, zadovoljen. Bajuk je dejal, da je odločitev iz leta 1994, da je država, ki je imela 51-odstotni lastniški delež Luke Koper, izgubila glasovalne pravicein dobila delnice z nižjo donosnostjo, neverjetna. Izid skupščine pa je Bajuk označil za popravek velike napake iz preteklosti.

Država krepi moč v Luki Koper