Ajdovsko podjetje je po prerekanjih tekmecev pristalo v rokah Vipe. Foto: Mlinotest
Ajdovsko podjetje je po prerekanjih tekmecev pristalo v rokah Vipe. Foto: Mlinotest

Trenutno nadaljujemo poglobljene analize še nekaterih drugih obstoječih slovenskih pekarn in hkrati proučujemo možnost za gradnjo nove pekarne.

Tomaž Blatnik
Pekarna Blatnik
Dolenjska Pekarna Blatnik po mnenju marsikoga ni bila sposobna sama prevzeti Mlinotesta in naj bi imela močno podporo državnih vrhov. Foto: RTV SLO

Vipa je za delnico ponudila 1.800 tolarjev, kar je nekoliko več kot Žito, katerega zadnja ponudba je bila 1.730 tolarjev.

Živahen odziv borze
Delnica Mlinotesta je na borzi zato dosegla 10 odstotkov višjo ceno kot v ponedeljek, in sicer je trgovanje zaključila pri vrednosti 1.699 tolarjev. Ob tem pa se je vrednost delnice Žita znižala za 4,42 odstotka na 37.907 tolarjev.

Skoraj milijarda tolarjev zamenjala lastnika
Kad in Sod sta s prodajo Mlinotestovega deleža po ceni 1.800 tolarjev za delnico iztržila 931,82 milijona tolarjev. Svoj del denarja bo Sod namenil za plačilo obveznosti iz denacionalizacije, Kad pa bo pokril primanjkljaj pokojninske blagajne, prav tako pa bo prestrukturiral portfelj.

Vipa bo podpirala Primorce
V prevzemniku Vipi verjamejo, da ima Mlinotest razvojne potenciale, zato v prihodnje ne izključujejo drugih lastniških in poslovnih povezovanj v panogi. Želijo, da Mlinotest ohrani aktivno vlogo, ki jo je v preteklosti že imel, podpirali pa bodo tudi "druga uspešna primorska podjetja z razvojnim potencialom".

Ponudbe za prevzem Vipi ni treba dati
Ker gre za nakup 22-odstotnega deleža, Vipi ni treba objaviti ponudbe za prevzem. Novogoriška Vipa pod vodstvom Boruta Kuhariča je sicer pod nadzorom državnih podjetij, prevzema pa tudi Vipo Holding, ki je s 25 odstotki največji lastnik Mlinotesta. Skupaj bo imela Vipa tako v ajdovskem podjetju že skoraj 50-odstotni delež.

Blatnik: Potencial je opazil tudi nekdo tretji
Pekarna Blatnik zagotavlja, da ne namerava zvišati svoje ponudbe in ostaja pri 1.695 tolarjih za delnico. Direktor družbe Tomaž Blatnik je dejal, da je očitno še nekdo tretji opazil potencial Mlinotesta, sami pa se odločajo o tem, ali bodo kupili katero drugo slovensko pekarno ali pa zgradili svojo. Zanikal pa je tudi namigovanja, da naj bi se prav njegovo podjetje skrivalo za Vipinim korakom.

Favorit ostal praznih rok
Žito je še dan pred rokom, ki se je iztekel v ponedeljek opolnoči, veljalo za favorita, saj je močno prekašalo ponudbo Pekarne Blatnik. Na začetku boja zanjo, ki se je uradno začel oktobra, je Pekarna Blatnik ponujala 1.600 SIT, njena končna ponudba pa je bila le 1.695 tolarjev za delnico.

Žito je prek odvisne družbe Pekarna Vrhnika v Mlinotestu že imelo 17,04-odstotni lastniški delež, prag uspešnosti ponudbe, ki je veljala za vseh 2,39 milijona delnic Mlinotesta, pa si je postavilo pri 33 odstotkih prevzetih delnicah. Tako naj bi ljubljanska pekarna v Mlinotestu obvladovala več kot 50-odstotni delež.

Ker je bila prevzemna ponudba Žita neuspešna, bodo vsi, ki so mu prodali delnice, te spet dobili nazaj. Žitovo ponudbo je sicer sprejelo 26 odstotkov delničarjev.

KD v Žito
Medtem pa se je spremenila tudi lastniška struktura samega Žita. KD Holding je namreč od investicijskih družb Infond in Infond 1 kupil 8-odstotni delež tega podjetja. KD ima zdaj v lasti že skoraj četrtinski delež Žita.

A. L./A. M.

Trenutno nadaljujemo poglobljene analize še nekaterih drugih obstoječih slovenskih pekarn in hkrati proučujemo možnost za gradnjo nove pekarne.

Tomaž Blatnik