Združitev obeh ponudnikov električne energije buri duhove. Foto: MMC RTV SLO
Združitev obeh ponudnikov električne energije buri duhove. Foto: MMC RTV SLO

Nekdanji minister za gospodarstvo Vizjak je prepričan, da se za kadrovskimi menjavami skriva želja stranke Zares, da bi prevzela HSE, preden bi prenos na agencijo za upravljanje premoženja zmanjšal možnost vpliva. Na ta način bi po njegovem mnenju struktura, ki jo je "v nadzorni svet HSE-ja nastavila stranka Zares, obvladovala vse omembe vredne proizvajalce električne energije v državi".

Argumenti za združitev, kot jih predstavlja ministrstvo za gospodarstvo, ki govori o sinergijah, so izmišljeni, še meni Vizjak. Če so mogoči prihranki pri tekočih stroških, pri vzdrževanju, zakaj jih ne izpeljejo že zdaj, se sprašuje.

Poleg tega bi po njegovih besedah HSE tudi zelo težko sam na transparenten način izpeljal investicijo, kot je šesti blok TEŠ-a. Kot meni, bo načrtovana združitev prinesla "umor jedrske opcije".

V HSE-ju medtem zavračajo navedbe o slabem poslovanju. Prav tako ne sprejemajo očitkov o napačnih poslovnih odločitvah v povezavi s projektom gradnje TEŠ-a 6. Navjajo, da so zanj pridobili vsa potrebna soglasja lastnika, v prid porjektu pa govori tudi stroka.

Radićeva: Odstranili tudi dva člana Zaresa
Ministrica za gospodarstvo Radićeva meni, da so očitki smešni, da menjavi nadzornih svetov nista bili politični, pa po njenem dokazuje že to, da sta bila iz nadzornega sveta HSE-ja odstranjena tudi dva člana Zaresa.

Kot je še poudarila, bo predlog za združitev HSE-ja in Gen Energije deležen široke javne obravnave, s katero želi vlada dobiti optimalne rešitve za to združitev, s čimer bi lahko uresničili razvojne načrte na področju energetike in dosegli optimalno delovanje slovenskega energetskega omrežja.

Ministrstvo za gospodarstvo združitev obeh energetskih stebrov predvideva še letos. Kot menijo, je ta potrebna predvsem zaradi združevanja kadrovskih in naložbenih potencialov pred velikimi izzivi, pred katerimi je elektroenergetika.