Foto: BoBo
Foto: BoBo

Uvoz je v primerjavi z decembrom narasel za 9,1 odstotka, v primerjavi z januarjem lani pa za 27,2 odstotka, na 4,9 milijarde evrov, je danes objavil statistični urad.

Najbolj se je januarja zvišala vrednost izvoza v države nečlanice EU-ja, in sicer za 24 odstotkov v primerjavi z mesecem prej in za 84,2 odstotka v primerjavi z lanskim januarjem. Več kot 60 odstotkov izvoza v to skupino držav so predstavljali posli oplemenitenja; brez teh bi vrednost izvoza znašala 762,5 milijona evrov.

Vrednost uvoza je bila spet višja od vrednosti izvoza; statistiki so četrti mesec zapored zaznali primanjkljaj v mednarodni trgovini z blagom, tokrat za 350,8 milijona evrov.

Po treh mesecih zmanjševanja se je spet povečal uvoz iz držav zunaj EU-ja. V primerjavi z decembrom se je povečal za 23,4 odstotka, v primerjavi z januarjem lani pa za 45,8 odstotka. Skoraj dve tretjini uvoza iz te skupine držav so predstavljali posli oplemenitenja, brez njih bi znašal 772,3 milijona evrov.

Od začetka leta 2021 je uvoz naraščal precej bolj kot izvoz, v drugi polovici lanskega leta pa se je ta trend začel obračati in januarja je tretjič zapored izvoz medletno zrasel bolj kot uvoz. Trgovinska bilanca kljub temu ostaja negativna; vse od aprila 2021 sta bila pozitivna le lanska junij in september. Analiza podatkov za lani je pokazala, da je na negativno trgovinsko bilanco najbolj vplivala visoka vrednost uvoza energentov.

Glavna partnerica je Švica

Vrednostno je glavna slovenska trgovinska partnerica Švica, a v tem primeru na statistiko močno vplivajo omenjeni posli oplemenitenja blaga v Sloveniji. Izvoz v to državo je januarja predstavljal 63,6 odstotka izvoza v države nečlanice EU-ja oziroma 28,3 odstotka skupnega izvoza, uvoz pa 45,4 odstotka uvoza iz držav nečlanic oziroma 20,2 odstotka skupnega uvoza.

Pri izvozu v države zunaj EU-ja so sledile Rusija, Srbija, Bosna in Hercegovina ter Združene države Amerike, vendar so bili njihovi deleži občutno manjši. V primerjavi s prejšnjim januarjem je bila po navedbah statističnega urada najopaznejša razlika, da je Rusija prehitela Srbijo; pri tej državi so ugotovili tudi drugo najvišjo rast vrednosti izvoza med nečlanicami EU-ja za Švico.

Z vidika uvoza so se med najpomembnejše partnerice pri državah nečlanicah za Švico uvrstile Kitajska, Savdska Arabija, Turčija in Rusija. V primerjavi z lanskim januarjem je najbolj zrasla vrednost uvoza iz Švice in Savdske Arabije.