Ponekod cena vode pokrije 38 odstotkov lastne cene, drugod 159 odstotkov. Foto: MMC RTV SLO
Ponekod cena vode pokrije 38 odstotkov lastne cene, drugod 159 odstotkov. Foto: MMC RTV SLO

Podražitve so že napovedali v Novi Gorici, Piranu, Murski Soboti in Ajdovščini, a za zdaj ostaja pri željah komunalnih podjetij. Višje cene - v Novi Gorici, denimo, kar za 100 odstotkov - morajo potrditi še občine, poroča časopis Delo.
Uredba o metodologiji za oblikovanje cen storitev obveznih občinskih gospodarskih javnih služb varstva okolja, ki jo je vlada sprejela pred dvema tednoma, začne veljati 1. januarja 2013. Z njo bo vlada odpravila ureditev, pri kateri ceno storitev določa država - uradno z dajanjem (ne)soglasja občinskim odločitvam. Skupaj z nekaj drugimi uredbami so bile cene že nekaj let v večini skoraj "zamrznjene".

Ponekod so bile cene komunalnih storitev (voda, kanalizacija, smeti) zamrznjene še veliko dlje. V Novi Gorici vztrajajo že 11 let. Z novo uredbo bodo cene potrjevale občine same in tako po lastni oceni odpravljale nastala nesorazmerja. Cene se namreč (tudi glede na specifike naravnih danosti posameznih občin) od primera do primera precej razlikujejo. Ponekod cena vode znaša 38 odstotkov lastne cene, drugod seže tudi do 159 odstotkov, poroča časopis.

Razliko med plačilom občana in lastno ceno pokrijejo občine v obliki subvencij.

Stroka opozarja na potencialno povišanje inflacije, ki bi ga povzročil nenaden dvig cen komunalnih storitev, po drugi strani pa "zamrznjene" cene prinašajo cikličnost podražitev. Boštjan Vasle (Urad za makroekonomske analize in razvoj) je opozoril, da imajo občine lokalne monopole, zato bi morala država - če že ne daje soglasij k spremembam cen - vsaj določiti okvirno metodologijo. Obenem bodo proste roke občin pripomogle k večji konkurenčnosti.

V Ajdovščini razmišljajo o podražitvi cene vode, ki je nespremenjena od leta 2003, podobne novice prihajajo tudi iz Pirana, Murske Sobote, nedvomno pa bo to predmet razmisleka še v kateri drugi od več kot 200 slovenskih občin.