Kot je znano, je bila inflacija v evrskem območju junija na letni ravni 4-odstotna, kar je največ od uvedbe skupne evropske valute. Že od začetka leta je sicer krepko presežen cilj banke, po katerem naj inflacija srednjeročno ne bi bila višja od dveh odstotkov. Odločitev, ki jo bo svet ECB-ja sprejel na današnjem zasedanju, tako ni nepričakovana, z njo pa želijo predvsem zaostriti posojilne pogoje in zmanjšati obseg denarja v obtoku, kar bi prispevalo k nadaljnji krepitvi skupne evropske valute.
Ob deseti obletnici ECB-ja, 1. junija, je poudaril njegov predsednik Jean-Claude Trichet, da sta prav boj proti inflaciji in skrb za srednjeročno stabilnost cen glavni nalogi banke.
Posojila dražja tudi pri nas
Kot je za MMC povedal France Križanič, direktor Ekonomskega inštituta Pravne fakultete, bodo posledice občutili tudi slovenski potrošniki, saj lahko pričakujejo dražja posojila. Za dolžnike in posojilojemalce bo položaj težji, kar pa ima lahko tudi nadaljnje posledice, saj del gospodarske rasti ne bo realiziran.
Kot je še pojasnil Križanič, vse to lahko vodi v izgubo delovnih mest. Pri nas je ta grožnja sicer manjša, saj se plače inflaciji za zdaj ne prilagajajo. Kljub temu pa je zvišanje vrednosti evra, ki bo sledilo ukrepu ECB-ja, lahko slaba novica za slovensko tekstilno industrijo, saj bodo proizvajalci proizvodnjo najverjetneje pospešeno selili na Kitajsko, kjer je delovna sila cenejša.
Prav tako lahko po Križaničevih besedah pričakujemo nadaljnjo rast cen nafte, ki je prav tako vezana na višjo vrednost evra.
Slabši obeti za gospodarsko rast
Obenem pa se ECB spopada s pozivi, naj s svojimi ukrepi ne prispeva dodatno k upočasnjevanju gospodarstva v evrskem območju. Posojilni pogoji so namreč zaradi pretresov na finančnih trgih ostri že zdaj, skupna evropska valuta pa je vredna več od ameriškega dolarja, zaradi česar se zmanjšuje cenovna konkurenčnost evropskih izvoznikov.
K večji prožnosti v monetarni politiki so banko pozvale nemške, francoske in španske oblasti. Španija se zaradi pretresov na finančnih trgih in hitrega zniževanja cen nepremičnin spopada z največjimi gospodarskimi težavami v evrskem območju.
E. S.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje