Cene naftnih derivatov tudi v Nemčiji dosegajo nove rekorde. Foto: BoBo
Cene naftnih derivatov tudi v Nemčiji dosegajo nove rekorde. Foto: BoBo
V Nemčiji ogorčeni nad cenami goriva

Večina voznikov, pa tudi nemška vlada, za rekordne vrednosti cen naftnih derivatov krivijo predvsem naftne koncerne. Konkurenca je sicer velika, črpalke lahko cene spreminjajo tudi večkrat na dan, navadno pa se najbolj zvišajo pred konci tedna in počitnicami. A pet največjih koncernov praviloma poskrbi, da so cene na njihovih črpalkah identične. To pa storijo dovolj spretno, da jim kartelnega dogovarjanja ne morejo dokazati.

Odgovor naj bi bil nov urad, ki naj bi zaživel jeseni in bi nadzoroval morebitne manipulacije. Vsi prodajalci goriv - črpalk v Nemčiji je okoli 15.000 - bodo morali enkrat tedensko sporočati, kdaj in po kakšni ceni so nakupili svoje gorivo in kako so oblikovali svojo prodajno ceno.

Bodo ukrepi učinkoviti?
"Povečati želimo konkurenco in tekmovanja med črpalkami. Urad pa bo tudi hitrejši in učinkovitejši pri odkrivanju manipulacij s cenami," je povedal nemški finančni minister Philipp Rösler.

A koncerni, ki obvladujejo nemški trg, že govorijo o tem, da so novi predlogi nemške vlade predvsem nesmiselne predvolilne poteze. Večina strokovnjakov tudi dvomi, da bi ukrep prinesel obljubljene posledice. "Če nadzoruješ cene, to žal ne pomeni, da se te znižajo," izpostavlja Andreas Mundt, predsednik nemškega urada za kartele.

Za zdaj pa Nemcem preostane le, da pred vsakim polnjenjem rezervoarja na spletu preverijo, na kateri črpalki je trenutno bencin najcenejši, ali pa še bolje - da si omislijo kakšen cenejši prevoz.

Boštjan Anžin, dopisnik RTVS iz Berlina

V Nemčiji ogorčeni nad cenami goriva