"Slovenija je ena redkih držav, ki ima zelo komplementarno energetsko oskrbo. Strateško smo dolgoročno tako oskrbljeni, da nikjer ne more priti do kolapsa. Mislim, da smo celo boljši od drugih evropskih držav," je v Odmevih povedal profesor s strojne fakultete Peter Novak.
Več kot tretjino energije pridobimo z uvozom naftnih derivatov, 22 odstotkov z uvozom trdih goriv, petino z uvozom jedrskega goriva. Zemeljski plin je na četrtem mestu, najmanj pa uvozimo obnovljivih virov energije in energije iz hidroelektrarn.
Zemeljski plin naj bi se pocenil
Energetski svetovalec Bojan Grobovšek za TV Slovenijo pojasnjuje, da je trenutno za ogrevanje najdražji utekočinjeni naftni plin, sledita zemeljski plin in olje, najcenejše pa je ogrevanje z biomaso in toplotno črpalko. Liter kurilnega olja je pred štirimi leti stal na primer 40 centov, danes pa 52 centov. 159-litrski sodček nafte je pred petimi leti stal okoli 30 dolarjev, lani je cena narasla celo na 150 dolarjev, zdaj pa je njegova vrednost trikrat manjša.
Zemeljski plin se je v zadnjih treh letih pocenil za 10 odstotkov, toda direktor Geoplina Alojz Stana zatrjuje, da njegova cena sledi naftni in v zadnjih mesecih tega leta se bo v primerjavi z lanskim decembrom več kot prepolovila.
A. S.
V razpredelnicah si lahko ogledate statistične podatke o oskrbi Slovenije s primarno energijo. (Ob kliku se slika poveča.)
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje