11-letni Zvi Ben-David iz Beeršebe je približno sedem centimetrov visoko in šest centimetrov široko figurico našel med pohodom po Nahal Habesorju, poti na jugu Izraela, ki sledi vadiju Besor.
Spremljevalke v domu in vsakdanu
Nastanek figurice tako datira v pozno obdobje prvega templja ali na začetek perzijskega obdobja, znanega tudi kot vrnitev v Sion. Ta drobceni predmet je najverjetneje služil kot amulet za plodnost in zaščito dojenčkov.
"Keramične figurice žensk z golimi prsmi so poznane iz različnih obdobij v Izraelu, vključno z obdobjem prvega templja. Bile so pogoste v domovanjih in v vsakdanjem življenju ter so očitno služile kot amuleti za zaščito, srečo in blaginjo," sta povedala Oren Šmueli in Debie Ben Ami, IAA-jeva kustosa, specializirana za železno dobo in perzijska obdobja.
"Upoštevati moramo, da je bilo v antiki medicinsko razumevanje osnovno. Umrljivost dojenčkov je bila zelo visoka in približno tretjina rojenih ni preživela. Obstajalo je le malo razumevanja higiene, zdravljenje plodnosti pa seveda še ni obstajalo. Ob odsotnosti napredne medicine so amuleti ponujali upanje in pomemben način priprošnje za pomoč," sta še zapisala kustosa.
Materino poznavalsko oko na delu
Mati najstnika, ki je našel amulet, je poklicna turistična vodička in je prepoznala pomen najdbe ter o njej obvestila IAA. V izraelski zbirki nacionalnih dragocenosti hranijo le še eno podobno figurico, ki pa je bila najdena na severu Negeva.
Kustosa Oren Šmueli in Debie Ben Ami sta po pisanju Jerusalem Posta sporočila še, da bo najdba omogočila boljše razumevanje kultnih praks v biblijskih časih in človeštvu lastne potrebe po materialnih poosebitvah človeka samega.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje