Roman 1984 je največkrat prenesen e-roman leta 2022, je zaznala ruska spletna prodajalna LitRes, in druga najbolj prodajana e-knjiga v kateri koli kategoriji, je poročala ruska državna tiskovna agencija Tass.
George Orwell je svoj najbrž najslavnejši roman izdal leta 1949, v času, ko je bil nacizem že poražen, hladna vojna med Zahodom in njegovim nekdanjim zaveznikom Stalinom na čelu Sovjetske zveze pa se je šele začenjala. Roman je bil v Sovjetski zvezi prepovedan do leta 1988.
Veliki brat je bil (v mnogih pogledih) Stalin, danes pa ...
Obstajajo zgodovinski viri, ki navajajo Orwellovo pojasnilo v zvezi z nastankom romana: lik vseprisotnega Velikega brata in njegovega kulta osebnosti je izrecno oblikoval po Josipu Stalinu. "Miselna policija" Velikega brata ustrahovane državljane prisili v "dvojno razmišljanje", hkratno vero v več protislovnih konceptov, kot je npr. geslo "Vojna je mir, svoboda je suženjstvo."
Nekateri nenadno priljubljenost romana pripisujejo vzporednicam, ki jih vidijo med Orwellovo fiktivno družbo in zelo resničnim režimom Vladimirja Putina. Ta je v svojih dveh desetletjih na oblasti utišal vsako kritiko do svojega lika in dela v medijih in javni sferi; veliko je naredil tudi v smeri rehabilitacije Stalinovega mesta v zgodovini.
Ena od posledic februarske invazije na Ukrajino je bila tudi vrsta novih zakonov, ki kriminalizirajo vsako poročanje o vojni, ki se ne sklada z uradnimi izjavami državnega vodstva, in celo uporabo besede "vojna" (treba je pisati o "posebni vojaški operaciji"). Uradna verzija Moskve je že ves čas trditev, da Rusija nima nobenih zlonamernih načrtov z Ukrajino, da sosednje države ni napadla in da ne okupira ukrajinskega ozemlja, ki si ga je priključila.
Opozicijski politik Ilja Jašin, nasprotnik vojne v Ukrajini, je bil prejšnji teden zaradi širjenja "lažnih informacij o oboroženih silah" obsojen na osem in pol let zapora. Jašin je namreč javno razpravljal o dokazih ruskih vojnih zločinov v Buči, o katerih so poročali mediji na Zahodu.
Prejšnji mesec je predstavnik Kremlja v izjavi za javnost poudaril, da ni bilo nobenih napadov na civilne tarče, čeprav so milijoni Ukrajincev zaradi bombardiranja sredi zime ostali brez ogrevanja in elektrike.
Ruska interpretacija Orwellove vizije
Darja Celovalnikova, ki je v ruščino prevedla novo izdajo romana 1984, sicer vidi vzporednice med romanom in sodobno družbo, a drugje, kot bi morda pričakovali. "Orwell si niti v najhujši nočni mori ne bi mogel predstavljati, da bo na Zahodu nastopila doba 'liberalnega totalitarizma' oz. totalitarnega liberalizma', in da se bodo ljudje – ločeni, precej izolirani posamezniki – vedli kot podivjana čreda," je maja komentirala za založniško hišo AST.