Glasbeniki, avtorji, producenti in vodje festivalov so ogorčeni nad številom zavrnjenih vizumov za afriške in azijske umetnike, ki obiskujejo Veliko Britanijo in države Evropske unije, in pravijo, da to slabo vpliva na kulturno raznolikost. Poleg povečanja zavrnitev so prošnje vedno dražje in umetniki si jih vse težje privoščijo, poroča Guardian.
Afriški prosilci nesorazmerno prizadeti z do 70-odstotnim deležem zavrnitev
Po poročanju Guardiana naj bi Združeno kraljestvo lani zbralo 44 milijonov funtov na račun zavrnjenih vlog za vizume, večinoma iz držav z nizkimi in srednjimi dohodki. Za primerjavo, Evropska unija je zaslužila 130 milijonov evrov (oziroma 110 milijonov funtov). V letošnjem letu si lahko obetajo še več, saj se je pristojbina za vlogo za izdajo vizuma za kratkoročno bivanje v Združenem kraljestvu povečala s 100 na 115 funtov, v EU-ju pa z 80 na 90 evrov.
Po podatkih analize raziskovalne skupine za umetnost in migracije Lago Collective so bili afriški prosilci nesorazmerno prizadeti, saj je delež zavrnjenih vizumov znašal od 40 do 70 odstotkov. Delež zavrnjenih prošenj za vizume EU-ja iz držav, kot so Nigerija, Gana in Senegal, znaša od 40 do 47 odstotkov. V Veliki Britaniji je najvišja stopnja zavrnjenih vizumov iz Alžirije (71 odstotkov), sledi Bangladeš (53 odstotkov), v Gani, Pakistanu in Nigeriji pa je stopnja zavrnjenih vizumov med 30 in 46 odstotki.
Tudi Afričani in Arabci, ki živijo v Evropi, so obravnavani neenako
Marca letos je ministrstvo za notranje zadeve Združenega kraljestva zavrnilo vizume 47 članom Afganistanskega mladinskega orkestra s sedežem na Portugalskem nekaj dni pred začetkom njihove turneje po Angliji. Zaradi protestnega pisma je bila njihova pritožba nato uslišana in vizumi so bili afganistanskim glasbenikom, starim od 14 do 22 let, pozneje odobreni.
"Kako kratkovidni so ljudje na notranjem ministrstvu," je za Guardian dejal Ahmad Sarmast, vodja orkestra. "Podcenjujejo vlogo umetnikov in glasbenikov pri spodbujanju kulturne diplomacije in razumevanja med narodi. Priskrbeli smo jim kopije rezidenčnih izkaznic, študijsko dokumentacijo, vse." Glasbeniki, ki so po begu pred talibani pridobili pravico do bivanja na Portugalskem, so pred tem nastopali v Italiji, Franciji, Švici in Nemčiji.
Podoben primer je doživela tudi Lesley Lokko, pisateljica in arhitektka gansko-škotskih korenin. Lani, ko je Lokko kurirala arhitekturni bienale v Benetkah, ki je bil posvečen Afriki, so štirim iz njene devetčlanske ganske ekipe zavrnili vizume in vstop v EU. "Vsi vemo, katere so najbolj privilegirane države. Kaznujejo ljudi, ki si to lahko najmanj privoščijo. Stroški tega so nezaslišani," je dejala Lokko.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje