Radijska igra ob 1. maju pa bo v znamenju težav mladih odraslih, ki začenjajo svojo pot na trgu dela in so ob tem nemalokrat umeščeni v priložnostna dela z nezanesljivim prihodkom.

Sorodna novica Živa izvedba radijske igre Brine Jenček na 55. Tednu slovenske drame

V dodatnem programu letošnje edicije 55. Tedna slovenske drame je Uredništvo igranega programa skupaj s Prešernovim gledališčem Kranj pripravilo dve izvedbi radijskih iger v živo, in sicer grem greš greva ter Ksenija – posnetka izvedb bosta na sporedu v začetku tega tedna. Najprej bo v ponedeljek na programu Ars na sporedu igra mlade dramatičarke in dramaturginje Brine Jenček, ki je lani za besedilo grem greš greva pljusk 2 young 4 4ever ЕЛА НАДВОР ДА СЕ ИЗЛУПАМЕ strah me je prevelikih oči in premajhnih medvedov bližamo se končni postaji prosim izstopite pogoltnila sem te in izpljunila rahlo prežvečenega prejela nagrado za mladega dramatika. Štiriindvajsetletna Neža in šestindvajsetletni Dimitar se spopadata z akutnimi težavami mlade generacije, kot so stanovanjska problematika, omejene zaposlitvene možnosti in tudi zapleti, povezani s statusom priseljenca v naši državi. Diktat kapitalizma in okolja potuhnjeno, a vse odločneje vpliva na njun intimni odnos in vsakdanje življenje. Igro sta v režiji Saške Rakef interpretirala Mina Švajger in Matevž Sluga, na odru Stolpa Škrlovec pa se jima je pri živi izvedbi pridružila še didžejka Teja Gorenc.

Torkova radijska igra ob 21.05 na Prvem je nastala po četrti zgodbi sicer petdelnega omnibusa s skupnim naslovom Prva beseda je mama. Besedilo je bilo leta 2024 nominirano za nagrado Slavka Gruma, z različnih zornih kotov pa obravnava teme materinstva, družine, starševstva in družinskih odnosov. Tjaša Mislej jih predstavlja v sodobnem slogu, v katerem ni prostora za nič drugega kot za golo stvarnost – pojavnost vsakdana, torej. V Uredništvu igranega programa nastaja celotna serija posameznih zgodb, tokratna pa je na letošnjem Tednu slovenske drame nastala kot obogatena bralna uprizoritev pred občinstvom. Četrti del serije Ksenija obravnava vprašanja najstniške nosečnosti, prenašanja travm, projekcij svojih ambicij in posledic pretirano visokih pričakovanj do otrok. Režijo podpisuje Špela Kravogel, v osrednjih vlogah pa nastopajo – Vesna Jevnikar, Branko Završan in Tina Resman Lasan.

Ob prvem maju, mednarodnem prazniku dela, pa bo na programu Ars v terminu celovečerne radijske igre na sporedu igra Vsega imam dovolj avtorice in režiserke Irene Glonar. Čeprav je igra primarno namenjena mladostnikom, pa bo delo iz leta 2008 s svojo vsebino zagotovo nagovorila vse generacije, še posebej tiste, ki šele začenjajo svojo pot na trgu dela. Začetki dela in kariere mladih odraslih so namreč marsikdaj neuspešni, delovna razmerja nezanesljiva, s tem pa tudi možnost samostojnega življenja zelo omejena, če ne nemogoča. V zaporedju realističnih slik slušna igra odkriva socialni problem mladega arheologa (Gregor Gruden), ki ne more dobiti dela, primernega svoji izobrazbi, zaradi česar je obsojen na zasilno rešitev: na priložnostna dela in nezanesljiv zaslužek. Nenehna negotovost pa ga spravlja v vse večjo stisko, oddaljuje ga tudi od njegovega socialnega kroga nekdanjih gimnazijskih sošolcev in dekleta. Junakov odhod od doma je poskus, da bi staršem dokazal, da se je zmožen osamosvojiti, toda s plačo nočnega čuvaja lahko le životari iz dneva v dan – kar pa je tudi danes realnost številnih mladih odraslih.

Slavko Grum (1901–1949). Gogi Foto: Wikipedija
Slavko Grum (1901–1949). Gogi Foto: Wikipedija

Kratka radijska igra
V terminu kratke radijske igre na programu Ars bo na sporedu radijska izvedba enodejanke Upornik. Besedilo Slavka Gruma je bilo objavljeno leta 1930, za radio pa ga je priredil in leta 2006 režiral Aleš Jan. V Grumovih črticah in dramah so najučinkovitejše njegove psihoanalitično zasnovane in slogovno ubrane podobe ljudi, ki jim je življenje izmaličilo duševnost. Ena od njih je tudi junak igre – zapiti slikar (interpretira ga Karel Brišnik), ki za svojo nemoč dolži Boga.

Na Prvem programu pa bo v terminu kratke radijske igre na sporedu zvočna miniatura Sem bila? v režiji Ajde Valcl. Avtor, mojster jedrnatih psiholoških zarisov, nam v njej naslika bežne tokove misli mladega dekleta po prvi ljubezenski izkušnji. Igro je leta 2011 interpretirala Jana Zupančič.

Radijska igra za otroke
Radijsko igro za otroke z naslovom Zeleni klobuk je napisala hrvaška pisateljica Sunčana Škrinjarić, prevedla pa Gitica Jakopin. Igra pripoveduje o odraščajočih fantu (Boris Ostan) in dekletu (Veronika Drolc) ter o njunem prijateljstvu. V zgodbi pa se pojavi tudi zeleni klobuk, ki lahko odpravlja težave, če si ga povezneš na glavo. Napev radijske igre je zapel Lado Leskovar, gre pa takole: Zeleni klobuk se po mestu vrti, kakor žoga se kotrlja, nikoli poguma ne izgubi, to je najbolj zelen klobuk sveta! Radijsko igro je leta 1983 režiral Aleš Jan.

Poslušalke in poslušalci, predvajane radijske igre lahko slišite tudi na spletnih straneh Prvega in Arsa ter na RTV 365. Radijske igre so na spletu na voljo še trideset dni po predvajanju v etru.

Spored radijskih iger od 28. aprila do 4. maja

Ponedeljek, 28. aprila
Radijska igra 22.05 (Ars) – Brina Jenček: grem greš greva (posnetek izvedbe v živo s 55. Tedna slovenske drame)

Torek, 29. aprila
Radijska igra 21.05 (Prvi) – Tjaša Mislej: Prva beseda je mama – 4. del: Ksenija (posnetek izvedbe v živo s 55. Tedna slovenske drame)

Četrtek, 1. maja
Radijska igra 22.05 (Ars) – Irena Glonar: Vsega imam dovolj

Sobota, 3. maja
Kratka radijska igra 19.30 (Ars) – Slavko Grum (prir. Aleš Jan): Upornik

Sobota, 3. maja
Kratka radijska igra 22.40 (Prvi) – Andrej Blatnik: Sem bila?

Nedelja, 4. maja
Radijska igra za otroke 8.05 (Prvi) – Sunčana Škrinjarić: Zeleni klobuk