Dogodek bo potekal v petek ob 17. uri v Kranju.

Besedilo Prva beseda je mama je dramski omnibus petih zgodb, katerih naslovi so ženska imena. Z različnih vidikov obravnava teme materinstva, družine, starševstva in družinskih odnosov. Tjaša Mislej jih predstavlja v sodobnem realističnem slogu, v katerem ni prostora za nič drugega kot za golo resničnost – pojavnost vsakdana. Kljub temu pa skrbno izbira teme in dialog, skozi katere presevajo različne plasti, tako pa ves čas razkriva zakoreninjenost družbenih paradigem.
V zgodbi z naslovom Liza odpira vprašanje splava v sicer precej stabilnem odnosu partnerjev, potencialnih mladih staršev, ki pa v ekonomskem in poklicno-izobrazbenem smislu nimata pravih pogojev za to, da bi obdržala in vzgajala otroka. Ko se težavni ekonomski situaciji pridruži pričakovanje starih staršev, da bi dobili vnuka, je pritisk na mladi par še toliko večji, zlasti ob močni navezanosti Lizinega partnerja na mater. Emi ob dveh majhnih otrocih v hiši na podeželju, visokih stroških in prezaposlenosti partnerja, očeta njenih otrok, ki je pod pritiskom zahtevnega vodstva v podjetju nenehno na razpolago, zmanjkuje časa za dokončanje študija kljub doseženim visokim rezultatom. Časa zase in za druženje ji popolnoma zmanjka, zato se počuti preobremenjena in socialno izolirana.

Barbara je samostojna samska ženska na začetku štiridesetih, ko ji njena sestra in mož zaradi daljšega potovanja po zdravljenju sestrine hude bolezni prepustita petnajstletno hčerko v varstvo za dva meseca. Popolnoma nevešča starševstva se sooči z najtežjim razvojnim obdobjem, najstništvom, polnim izzivov in preizkušenj za obe. Barbara se v intenzivnem procesu življenja z nečakinjo sprosti in se odpre za novo partnerstvo. Obenem spremljamo zgodbo iskanja možnosti starševstva za Barbarina prijatelja, gejevski par. Maša se v silni želji po materinstvu skrivaj odloči za oploditev ob pomoči darovalčevega semena, vendar starejšemu partnerju, ki ima otroka že iz prejšnje zveze, tega ne pove, zato ta misli, da je otrok njegov, in nima nobenih pomislekov. Ko mu po nesreči Mašina prijateljica izda skrivnost pri otrokovih dveh letih starosti, tega ne prenese in odide. Potem ko se čez nekaj časa vrne z dela v tujini, sta oba z Barbaro pripravljena dati skupnemu odnosu in družini še eno priložnost.
Zgodba Ksenije, ki bo predstavljena na Tednu slovenske drame, pa odpira vprašanja najstniške nosečnosti, prenašanja travm staršev na otroke, projekcije svojih lastnih ambicij nanje in posledic pretirano visokih pričakovanj do njih.
Poleg Ksenije bodo v Uredništvu igranega programa še druge štiri, v studiu posnete zgodbe, posneli in premierno predvajali posamično v jesenskih terminih. Integralno dramsko besedilo pa bo v režiji Brine Klampfer Merčnik doživelo gledališko premiero na odru ljubljanske Drame na začetku prihodnje sezone.

Radijsko izvedbo v Kranju režiserka Špela Kravogel pripravlja z igralci Vesno Jevnikar, Tino Resman Lasan in Brankom Završanom ter sodelavci: dramaturginjo Vilmo Štritof, tonskima mojstroma Sonjo Strenar in Matjažem Mikličem ter glasbeno oblikovalko Darjo Hlavka Godina.
Po uprizoritvi se bo dramaturginja Vilma Štritof pogovarjala z ustvarjalkama, avtorico Tjašo Mislej in režiserko Špelo Kravogel, ter strokovnjakinjama, z antropologinjo, pisateljico Ano Svetel in družinsko psihoterapevtko Katarino Možina.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje