Zasedbi Shoghaken in Sharakan bosta ponudili vpogled v zgodovino armenske tradicionalne glasbe, v kateri se prepletata sakralna in ljudska glasba. Foto: Cankarjev dom
Zasedbi Shoghaken in Sharakan bosta ponudili vpogled v zgodovino armenske tradicionalne glasbe, v kateri se prepletata sakralna in ljudska glasba. Foto: Cankarjev dom

Uvod v koncert, ki se bo v Cankarjevem domu začel danes ob 19.45, naj bo podatek, da sta v armenskem izročilu duhovna in ljudska glasba tesno prepleteni ter da izvirata iz skupnega začetka. Ob koncertu so tako zapisali, da sta armenska ljudska in duhovna glasba povezani v prefinjenem variacijskem bogastvu, v specifični tonski govorici in v za zahodno uho čarobni izrazni moči. Posebej v gregorijanskih liturgičnih napevih in nekaterih drugih zborovskih oblikah pa je opazno tudi skupno glasbeno jedro evropske in armenske glasbe, ki sta se obe razvijali prek krščanstva.

Sharakan - glasba, kot jo veleva bogoslužje
Zasedba Sharakan že s svojim imenom razkriva svoj repertoar. Izraz sharakan namreč pomeni visoko razvito obliko sakralnega petja. Dobesedno pa sharakan pomeni v skladu z redom oziroma v skladu z zapovedmi molitvenega bogoslužja. Zasedbo Sharakan, ki deluje pod vodstvom njenega ustanovitelja Grigorja Danielyana ali Daniela Yerazhishta (Daniela glasbenika), prinaša na odre armenske pesmi iz obdobja pred srednjeveško ločitvijo armenske in Rimskokatoliške cerkve.

Druga skupina nastopajočih se predstavlja z imenom Shoghaken. Deluje od leta 1991, njeno vodilo pa je oživljanje in negovanje armenskega glasbenega izročila. S tradicionalnimi glasbili in slogom petja poustvarja zvok širokega geografskega in zgodovinskega razpona, torej zvok, ki zares dobro predstavlja Armenijo. Na koncertu boste spoznali tudi tradicionalna glasbila, kot so duduk, zurna, kanun, kemanče, dhol, dham ali shvi.